Kup na raty

Zawsze świeże powietrze w komfortowej temperaturze

Martwisz się o zdrowie twoje i twojej rodziny? Wentylacja domu lub mieszkania to niezbędna konieczność dla każdego, kto chce mieszkać w optymalnych warunkach. Rekuperatory umożliwiają cieszenie się dobrym zdrowiem, pozwalają na efektywną pracę zdalną i pozwalają ograniczyć koszty opieki zdrowotnej.

Zawsze świeże powietrze w komfortowej temperaturze

 

  • Każdy budynek powinien być wyposażony w odpowiednio wydajny system wentylacji. Tradycyjne rozwiązania grawitacyjne w dobie niesamowicie szczelnych okien i stale udoskonalanej izolacji termicznej ścian budynków, nie spełniają swojego zadania wystarczająco ‑ systemy mechaniczne to obecnie wysokiej jakości standard.
  • Skuteczna wentylacja budynku niesie ze sobą jednak jeden istotny minus ‑ wraz ze zużytym powietrzem tracimy dużo ciepła. Straty energii cieplnej przez wentylację mogą w dobrze zaizolowanym budynku przekraczać połowę ogólnego bilansu! Dlatego też warto zainwestować w rekuperatory.

Przejdź do oferty

Zawsze świeże powietrze w komfortowej temperaturze

 

Rekuperacja to mechaniczna wymiana powietrza wraz z odzyskiem ciepła

Pod pojęciem rekuperacji kryje się proces odzyskiwania ciepła z powietrza usuwanego z pomieszczenia przez system wentylacji. Wysoka efektywność rekuperatorów powietrza pozwala uzyskać widoczne oszczędności na ogrzewaniu budynków. Jest to jeden z niezbędnych elementów wyposażenia nowoczesnych domów, biur i obiektów użytku publicznego. Bez niego trudno o stworzenie budynku energooszczędnego, nie wspominając o pasywnym.

W naszej ofercie znajdują się wysokiej jakości nowoczesne, ekologiczne i ekonomiczne rekuperatory powietrza:

 

R1R2

 

Skuteczna rekuperacja domów i mieszkań to:

  • Klucz do domowych oszczędności przez cały rok
  • Zdrowsza rodzina - szybkie i ciągłe pozbywanie się oparów i bakterii na rzecz czystego powietrza
  • Zdrowszy relaks i większa przyjemność ze świeżego powietrza w każdym pomieszczeniu
  • Kontrola stopnia wilgotności powietrza
  • Ciągła, rotacyjna eliminacja oparów, zapachów i drobnoustrojów

 

Jak działa rekuperator decentralny?

  1. Nawiewa do pomieszczenia świeże powietrze i wydmuchuje zużyte
    • jednocześnie nawiewa i wydmuchuje
    • nawiewa lub wydmuchuje (nie wszystkie rekuperatory mają możliwość nawiewu i wyciągu w tym samym czasie)
  2. Odzyskują temperaturę - sprawności od 70% nawey do 93%
  3. Redukują wilgoć i walczą z chorobotwórczymi grzybami
Jak działa rekuperator decentralny?

 

Jak działa rekuperator decentralny w sieci?

  1. Zamontowany rekuperator w jednej części budynku nawiewa świeże powietrze z zewnątrz do wnętrza
  2. Drugi rekuperator, zamontowany w innej części budynku, wydmuchuje nieświeże powietrze na zewnątrz
    • po pewnym czasie działania, kierunek się odwraca. Teraz rekuperator, który wydmuchiwał powietrze z domu i zakumulował ciepło w swoim wymienniku, będzie teraz wtłaczał świeże powietrze, dogrzewając je zakumulowanym wewnątrz ciepłem.
  3. Przemieszczające się powietrze wewnątrz budynku wprawia w ruch zasoby większej kubatury, co podnosi skuteczność wentylacji w budynku.
Jak działa rekuperator decentralny w sieci?

 

Jak działa rekuperator obrotowy ensy?

  1. W jednym momencie wyciąga zużyte powietrze z wnętrza budynku i nawiewa w zamian świeże z zewnątrz
  2. Powietrze przechodząc przez specjalny aluminiowy wymiennik (renomowanej szwedzkiej marki Heatex), zostawia tam swoje ciepło i niezwykle cenną wilgoć
    • jeśli urządzenie wyczuje, że w domu wilgotność powietrza jest na poziomie niższym niż to nastawione w sterowniku, rekuperator wejdzie w tryb wzmożonego zwrotu wilgoci
    • jesli urządzenie wyczuwa, że w domu wilgotność powietrza jest zbyt duża, to rozpocznie proces szybkiego redukowania wilgoci z powietrza
  3. Urządzenie zapewnia stały wysoki odzysk ciepła, nawet podczas dużych mrozów
  4. Bezpiecznie pozbywa się oparów z okapu kuchennego
  5. Pozwala na rozbudowę systemu o czujniki wewnętrzne lub tańsze w użytkowaniu włączniki szybkiego przewietrzania, tak żeby i młodzi i starsi, bez zbędnego wyszukiwania aplikacji w telefonie mogli szybko przewietrzyć dom, pozbyć się pary po długiej kapieli czy nieświeżego powietrza, które powstało z gotowania lub smażenia.
  6. Pozwala na pracę z wyłączoną grzałką, nawet podczas mrozów.
Jak działa rekuperator obrotowy ensy?

Zapraszamy do przejrzenia naszego asortymentu
oraz kontaktu – chętnie odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące oferty EcoMax.

Przejdź do oferty

Rozwiązania ENSY do budynków o różnym przeznaczeniu.

Zdalne sterowanie / Wi-FiOdzysk wilgociSterownikPołączenie z okapemProtokół komunikacyjny

Rekuperatory marki ENSY pracują ze sprawnością nawet na poziomie 90%. Parametry te urządzenia osiągają nawet bez użycia grzałki i to w temperaturach tak niskich jak minus 20 stopni i więcej. Znajdują zastosowanie w mieszkaniach, domach, hotelach, biurach, przedszkolach, a także lokalach gastronomicznych.

Urządzenia te spełniają wysokie wymagania skandynawskiego rynku, a dzięki innowacyjnemu podejściu i dopasowaniu do potrzeb wielu użytkowników - są jednymi z najbardziej pożądanych przez klientów na całym świecie.

Do 2004 r. cała produkcja odbywała się na przedmieściach Bergen, w Norwegii. Następnie, produkcja została przeniesiona do uniwersyteckiego miasta Cluj-Napoca w Rumunii. Na dzień dzisiejszy fabryka Ensy należy jednych z największych i najbardziej nowoczesnych w Cluj.

Cały rozwój produktu odbywa się obecnie w siedzibie ENSY AS w Jaren, w Norwegii (około 75 km na północ od Oslo), aby być blisko bardzo wymagającego skandynawskiego rynku.

ENSY App

 

Ensy icon

Centrale wentylacyjne ENSY składają się z podzespołów dostarczanych przez światowych liderów w swoich dziedzinach.

Każda z części została wyprodukowana w Europie. Energooszczędne i ciche wentylatory pochodzą od EBM Germany. Efektywny wymiennik ciepła to produkty marki Heatex Sweden. Wiele elementów pochodzi z własnych linii produkcyjnych, dzięki czemu firma może kontrolować proces powstawania urządzeń od A do Z.

 

Funkcjonalny okap wraz z rekuperatorem do mieszkań i apartamentów

System sterowania dostosowuje pracę urządzenia do wilgotności w budynku oraz do ilości dwutlenku węgla. Podczas upałów gdy temperatura na zewnątrz jest naprawdę wysoka, z tym wymiennikiem odzyskujemy chłód, który jest w domu. To następna niesamowita oszczędność jaką zapewniają nam wymienniki obrotowe. Funkcja odzysku temperatury działa tak samo wydajnie latem jak i zimą.

Dla dodatkowego komfortu rekuperatory wyposażone w nagrzewnice powietrza - przydatne w czasie, gdy na zewnątrz panują naprawdę surowe warunki atmosferyczne.

Działaniem rekuperatora można zarządzać przy użyciu wygodnego ściennego panelu sterowania lub przez aplikację WiFi.

W tej chwili posiadamy w swojej ofercie 13 modeli odkurzacza centralnego. Urządzenia marki Aspilusa to technologia, która rozwijała się przez ostatnie 12 lat. Zatrudniamy zespół ekspertów z wielu dziedzin, począwszy od etapu przedprodukcyjnego, przez linię produkcyjną i sprzedaż, kończąc na usługach posprzedażowych.

Ensy posiada własną linię okapów kuchennych

które mogą współpracować z rekuperatorami powietrza, co gwarantuje, że skuteczna wymiana powietrza w kuchni i szybkie pozbywanie się zapachów z okapu będzie oczywistością.

Przejdź do oferty

Najczęściej zadawane pytania

Po co nam rekuperacja?

  • Montując ten system, zapewniasz sobie i swoim bliskim komfort ciągłego dopływu świeżego powietrza do wszystkich pomieszczeń w domu i mieszkaniu. Nie utracisz tej ogromnej ilości ciepła jak w przypadku wentylacji przez kanały grawitacyjne.

Czy rekuperacja zapobiega zawilgoceniu pomieszczeń i powstawaniu grzyba?

  • Tak, odpowiednio wykonana wentylacja powietrza, zapobiega powstawaniu zawilgocenia ścian i miejsc newralgicznych, a poźniej chorobotwórczego grzyba. 

Czy można zrobić rekuperację w domu zamieszkałym?

  • Tak, jednak wiąże się to z remontem mieszkania lub domu.

Mamy do wyboru opcje:

  • Jeśli nie ma przeciwskazań to instalujemy centralę wentylacyjną ścienną lub sufitową.
  • Drugim bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wybór rekuperatora zintegrowanego w okapie kuchennym - zapewnia nam skuteczne pozbywanie się oparów z gotowania. Jest niewidoczny na codzień, dzięki zabudowie w szafce kuchennej, oraz gwarantuje nam skuteczną wentylację w domu.
  • Jeśli nie mamy możliwości montażu żadnej z opcji powyżej, na pomoc przychodzą rekuperatory de-centralne. Urządzenia, które można montować robiąc przewiert przez ścianę. Znajdziesz je również w naszej ofercie.

Jak często wymieniać filtry w rekuperatorach?

  • To zależy. Według naszego doświadczenia – osoby, które mieszkają w miejscach, gdzie powietrze jest stosunkowo czyste wymieniają je raz do roku. Natomiast osoby, które mieszkają w miejscach, gdzie powietrze jest znacznie bardziej zanieczyszczone, powinny wymieniać filtry raz na pół roku, a nawet i częściej!
  • Wymiana filtrów w rekuperatorze jest bardzo ważna! Zanieczyszczone filtry bardzo źle wpływają na powietrze. Nie warto czyścić filtrów – chyba, że są mocno brudne i po ich odkurzeniu będą pracowały tylko do momentu jak najszybszego zakupu i wymiany na nowe, oryginalne filtry.

 

Czy mogę kupić i zamontować tańsze zamienniki oryginalnych filtrów do rekuperatora?

  • Nie zalecamy. Stosowanie zamienników niesie za sobą ryzyko uszkodzenia jednostki rekuperatora, a nawet całkowitą utratę gwarancji! Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzyć się w oryginalne filtry u swojego autoryzowanego serwisanta.
  • Rekuperatory z funkcją odczytywania jakości powietrza, mogą przy nieoryginalnych filtrach źle odczytywać wskaźniki naszego powietrza, co może doprowadzić do niepoprawnego funkcjonowania urządzenia, a tym samym do pogorszenia jakości powietrza.

Czy ochłodzę dom dzięki rekuperacji i nie będę już potrzebować klimatyzacji?

  • Najlepsze rekuperatory potrafią obniżać temperaturę powietrza nawiewanego w ciągu dnia o kilka stopni. W nocy poprzez bypass, rekuperator będzie wtłaczał świeże powietrze z zewnątrz, które jest chłodniejsza, niż to w domu - tym samym nieznacznie obniży jego temperaturę. Dla niektórych osób możliwe, że będzie to wystarczało (np. tych co mają bardzo dobrą izolację budynku), lecz dla innych będzie to za mało. Za pomocą rekuperacji nie jesteśmy w stanie schłodzić domu jak przy pomocy klimatyzacji.

Czy mogę mieć rekuperację w mieszkaniu w bloku?

  • TAK! Można zamontować rekuperator pod sufitem lub rekuperator w okapie. Jeśli jednak, na żaden z nich nie możemy sobie pozwolić z pomocą przychodzą rekuperatory decentralne, które montujemy w danym pomieszczeniu, w którym chcemy mieć wymianę powietrza. 

Czy mogę wykonać instalację samemu?

  • Nie zalecamy wykonywania rekuperacji samemu.
  • Jednakże jeśli jesteś fachowcem w innej dziedzinie i nie straszne ci są prace monterskie + masz do pomocy kogoś, kto również w takich pracach czuje się jak ryba w wodzie, to czemu nie? Czasami bywa tak, że nawet lepiej zdecydować się na własny montaż, niż zlecać to fachowcowi, który sporadycznie wykonuje takie systemy i nastawy central wentylacyjnych. Reasumując, jeśli chciałbyś zaoszczędzić i nie straszna ci praca montera, to możesz przeprowadzić montaż samodzielnie. Pamiętaj tylko, aby zadbać o dobry bilans powietrza, aby móc później w pełni korzystać ze swojego systemu rekuperacji.

Czy rekuperator należy serwisować?

W celu utrzymania gwarancji i sprawnego działania urządzenia, powinno się korzystać z przeglądów serwisowych przynajmniej podczas trwania gwarancji (5lat). Po wygaśnięciu okresu gwarancyjnego należy dbać o czystość wszystkich elementów wewnątrz urządzenia, jak i zewnętrznych we własnym zakresie.

Jak często czyścić rekuperator?

To zależy od wielu czynników - możemy np. co 6 miesięcy, 12 miesięcy lub jeszcze rzadziej. Każde urządzenie jest wyposażone w inne filtry, wymienniki i każde jest inaczej eksploatowane.

Filtry w klasie G3 i G4 zatrzymują tylko większe drobinki, co za tym idzie wymiennik będzie szybciej wymagał wyczyszczenia. Brudny wymiennik to spadek sprawności odzysku ciepła.

W jakim celu niektóre marki stosują wysokiej jakości filtry na wyciągu powietrza z domu, przecież w domu jest czysto?

W domu (tym bardziej bez odkurzacza centralnego), w słoneczne dni, bez wysiłku zobaczymy wszystko, co unosi się w naszym powietrzu. Wszystkie te zanieczyszczenia trafiają na filtr, który zabezpiecza wymiennik ciepła przed wciągnięciem ich z naszego domu. Zanieczyszczony wymiennik wpływa na gorszą sprawność odzysku ciepła i może spowodować ryzyko awarii sprzętu.

Czy mogę serwisować rekuperator samemu?

Podczas okresu gwarancyjnego producenci nie zezwalają na serwis urządzenia w swoim zakresie.

Po okresie gwarancyjnym, oczywiście jest to jak najbardziej możliwe.

Czy rekuperacja hałasuje?

Dobrze zaprojektowana i wykonana rekuperacja nie hałasuje, niestety zdarza się (i to dość często), że użytkownicy wentylacji mechanicznej narzekają na huczenie które dobiega z anemostatów. Hałas powstaje przez to, że powietrze które chcemy dostarczyć, przedziera się przez rury w kierunku punktów nawiewnych i odwrotnie z punktów wyciągowych w kierunku centrali. Najczęstszym powodem jest to, że ilość rur jest zbyt mała lub średnica kanałów jest nieodpowiednia, „nieoptymalna”.

Jakie są plusy rekuperatorów z wymiennikiem obrotowym?

  • Pomimo obrotowego wymiennika, są cichsze niż rekuperatory przeciwprądowe.
  • Oferują najwyższy stopień zwrotu wilgoci.
  • Lepiej pracują w niekorzystnych warunkach - zimno i gorąco, podczas mrozów mogą pracować nawet z wyłączoną grzałką.
  • Do niektórych z nich można bezpiecznie podłączyć okap kuchenny lub wejście na okap przeznaczyć na inne miejsce z którego chcielibyśmy bardzo szybko odprowadzać powietrze.
  • Równie niskie zużycie prądu zarówno w korzystnych jak nie trudnych warunkach termicznych.
  • Szerokie możliwości zamontowania urządzenia - można powiesić w pionie lub poziomie, na ścianie, suficie lub po prostu położyć na podłodze.

Jakie są minusy rekuperatorów z wymiennikiem obrotowym?

  • Są droższe od rekuperatorów z wymiennikiem przeciwprądowym
  • Wymiennik się kręci, czyli jest ryzyko że napęd kiedyś ulegnie awarii, niestety a może i stety, w naszej wieloletniej historii firmy nigdy się to nie zdarzyło.
  • W porównaniu do przeciwprądowych, są ciężkie, wymiennik jest metalowy lub z aluminium, wentylatory są zwykle również metalowe a nie plastikowe.
  • W korzystnych warunkach temperaturowych, mogą mieć mniejszą sprawność cieplną +/- 5%, niż przeciwprądowe

Czy rekuperator obrotowy zredukuje poziom wilgoci skoro oddaje wilgoć?

  • Pomimo tego, że rekuperator z wymiennikiem obrotowym najlepiej odzyskuje nam wilgoć z powietrza, to może się zdążyć, że w twoim domu i tak będzie bardzo sucho.
  • Wymiennik obrotowy w najkorzystniejszych warunkach oddaje do 90% wilgoci z powietrza, a jeśli go odpowiednio ustawimy to będzie szybko i skutecznie usuwał wilgoć z pomieszczeń.
  • Nieodpowiedni dobór rekuperatora, będzie również skutkował ciągłym osuszaniem powietrza, trudniej jest zimą odzyskiwać wilgoć jak pozbywać się jej podczas innych pór roku.

Co zrobić gdy powietrze jest zbyt suche zimą? Żeby rekuperator zwracał wilgoć, musimy ją w jakiś sposób wyprodukować, poniżej kilka wskazówek jak można to zrobić

  • Jeśli masz rekuperator w wymiennikiem obrotowym lub entalpicznym a korzystasz zimą z suszarki do ubrań, to pomyśl o daniu jej urlopu do wiosny.
  • Dłuższe kąpiele, szczególnie jeśli nie obciążają one twojego budżetu bo posiadasz rekuperator do wody.
  • Położyć mokre ręczniki na suszarkę lub grzejnik.
  • Jeśli posiadasz grzejniki, to być może pamiętasz jak dawniej w mieszkaniach wieszano na nich specjalne naczynia z gliny lub innego materiału do których nalewało się właśnie wodę.
  • Pamiętaj, odpowiednio wilgotne powietrze to również zdrowsze powietrze, bakterie i wirusy wolą suche, to w suchym czują się dobrze i długo żyją. Więc jeśli masz inne sposoby jak odzyskać wilgoć w powietrzu, prosimy napisz do nas a my chętnie twoją wskazówkę dopiszemy do listy.

Jakie są plusy rekuperatorów przeciwprądowych?

  • Wysoka sprawność odzysku ciepła w korzystnych warunkach temperaturowych.
  • Często centrala jest obustronna, oznacza to, że nie musimy się martwić czy podejście świeżego mamy z prawej czy z lewej strony.
  • Szybko wysuszają powietrze.
  • Zwykle wymiennik jest z tworzywa, przez co centrale są lekkie.
  • Nie posiadają paska napędzającego, który jest elementem, który kiedyś w przyszłości może wymagać wymiany.
  • Tanie filtry.

Jakie są minusy rekuperatorów przeciwprądowych?

  • Mocno wysusza powietrze.
  • Podczas mroźnych dni grzałka musi dogrzewać powietrze z zewnątrz, bez włączonej grzałki często ulega uszkodzeniu i konieczna jest wymiana wymiennika.
  • Nie jest optymalnym rozwiązaniem na terenach, gdzie zimą są mrozy i suche powietrze, grzałka musi dogrzać powietrze tak, żeby wymiennik nie zamarzł. W zimnym miesiącu różnica na rachunku za energię będzie widoczna. Stąd też wielu nowych klientów często pyta ile rekuperator bierze prądu.
  • Często mają małą powierzchnię filtra, co skutkuje koniecznością częstych wymian.

Wymiennik entalpiczny czy warto?

  • Wymiennik entalpiczny odzyskuje wilgoć z powietrza usuwanego z budynku.
  • Najlepsze wymienniki odzyskują do 70% wilgotności która jest w powietrzu wyciąganym.
  • Wymiennik entalpiczny ma niższą sprawność odzysku ciepła, według dostępnych źródeł maksymalny odzysk ciepła to 85% w idealnie sprzyjających warunkach.
  • Tak jak wymiennik obrotowy, w większości urządzeń nie wymaga odprowadzania skroplin.

Czy można wykonać instalację rekuperacji w domu 120-150m2 za 5000zł?

Tak oczywiście, jeśli poszukasz najtańszych rur i kształtek, na portalu lub wyprzedaży i to w ilości na dolną granicę wydatku powietrza i do tego wykonasz tą instalację samemu, to jest szansa, że zmieścisz się w tej kwocie.

Ile rekuperator zużywa prądu?

  • Dobrze dobrany markowy rekuperator obciąża budżet w niskim stopniu, rachunki za energię mogą wynosić średnio 40-50zł w skali miesiąca. Biorąc pod uwagę niższe koszty ogrzewania oraz aspekty zdrowotne dobrej rekuperacji, to korzyści są nieporównywalnie większe niż koszta energii potrzebnej do rekuperacji.
  • Z historii opowiadanych przez klientów, niektóre rekuperatory w okresie zimowym potrafią obciążyć budżet nawet do 300zł miesięcznie. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy rekuperator w okresie zimowym, musi korzystać z grzałki. Dodatkowo dla zapewnienia koniecznej ilości powietrza, chodzi na wyższym biegu % pracy wentylatorów.

Ile kosztują filtry do rekuperatora?

Ceny filtrów mogą wahać się między 30zł, a nawet 300zł i więcej za sztukę.

Na cenę mają wpływ:

  • poziom filtracji pyłków i drobinek określanej w skali PM,
  • powierzchnia filtra,
  • jakość materiału filtrującego,
  • przepustowość przepływu powietrza jaki zapewnia materiał filtracyjny.

Porównując ceny filtrów, sprawdź ich jakość i powierzchnie!
Być może kupując tańszy filtr będziesz zobligowany do wymiany go 2x, a może nawet 3x częściej, niż w przypadku droższego filtru o dużej powierzchni.

Polecane rekuperatory do domów i mieszkań

Każdego roku spotykamy się z mnóstwem klientów, zarówno tych którzy budują swój dom, jak i z monterami instalacji domowych z którymi mamy przyjemność razem działać.

A ponieważ tak wiele osób odwiedzających naszą stronę internetową poznało naszą ofertę i wielu zna nasze podejście do rekuperacji i samych central wentylacyjnych. Często słyszymy pytanie, jakie inne centrale są również dobrym wyborem.

Jako że zawsze staramy się szczerze odpowiadać na państwa pytania i wiemy również, że monopol na sprzedaż w żadnej branży nie jest dobry, przedstawiamy urządzenia, które naszym zdaniem są dobre jakościowo.

Centrale przeciwprądowe:

  • Wallox
  • Zhender/Aeris
  • Thessla Green


Centrale obrotowe:

  • Enervent
  • System Air
  • Ostberg
  • Flexit
  • Komfowent


Nie zastosowaliśmy numerologii, żeby nie sugerować pozycji rankingu.

Czy montowanie rekuperatora decentralnego ma sens?

Rekuperacja decentralna to nie to samo co wentylacja mechaniczna, ale jak najbardziej pomaga w wentylowaniu pomieszczeń i obniżeniu poziomu wilgoci.

Czy rekuperatory decentralne posiadają odzysk wilgoci?

  • Nie posiadają tej funkcji.

Czy rekuperatory decentralne zredukują nadmiar wilgoci w pomieszczeniach?

  • Tak, rekuperatory redukują nadmiar wilgoci, poprzez wentylację pomieszczeń w budynku.

Czy przy rekuperacji decentralnej będę mieć świeże powietrze bez konieczności otwierania okien?

  • Jakość powietrza napewno będzie lepsza, ale trzeba wziąć po uwagę specyfikację urządzenia - na ile metrów sześciennych jest przystosowane jedno urządzenie do działania.

Jakie są filtry w rekuperatorach decentralnych?

  • Filtry G4 z możliwością dokupienia lepszych np. F7 oraz filtrów na zapach, które są z aktywnym węglem, pochłaniających nieprzyjemną woń.

Jakie są rodzaje wymienników w rekuperatorach decentralnych?

  • W zależności od modelu, w większości są to wymienniki ceramiczne, ale bywają również papierowe oraz aluminiowe.

Ile rekuperatorów decenralnych muszę zamontować w swoim domu?

  • To zależy jak duży jest dom, zwykle jeden rekuperator decentralny jest montowany na jedno pomieszczenie. Przy pomieszczeniach o większej powierzchni, zalecamy nawet dwa rekuperatory decentralne dla uzyskania większej wentylacji.

Jakie mogą być minusy rekuperacji, czyli co słyszeli klienci i czego się boją?

  • „Hałas dochodzi z kanałów i anemostatów” - Prawda - nie zawsze, ale dość często zdarza się że, monter przychodzi z darmowym bilansem powietrza, który zapewnia hurtownia, w której ten zaopatruje się w towar. Jest to tania opcja, która cenowo wygląda satysfakcjonująco dla obu stron, ale niekoniecznie najlepsza. Dodatkowo asortyment montażowy, nie rzadko jest z tańszej półki cenowej, co może wpływać na hałasy. Przepustowość instalacji, jakość skrzynek, rur i tłumików ma bardzo duże znaczenie w tej kwestii. Do tego dochodzi jeszcze sama jednostka rekuperatora, która jakby nie było ma również ogromne znaczenie, jeśli chodzi o komfort czy też dyskomfort foniczny.
  • „Dmuchanie po plecach czyli mocny strumień podmuchu z anemostatów nawiewnych” - Prawda - tu również winę może mieć bilans lub projekt. Najprościej mówiąc: jeśli mamy mało kanałów nawiewnych, to powietrze które chcemy dostarczyć, będzie chciało się wepchnąć właśnie tym co ma do dyspozycji. Czyli jeśli rozprężymy mu lekko trasę którą ma do pokonania, np. poprzez dodanie dodatkowej rury, większej średnicy czy dodatkowego punktu nawiewnego i wywiewnego to będzie mu lżej dostać się do środka i będzie tłoczone wolniej. To sprawi, że podmuch straci na swojej silne i będzie wystarczająco komfortowe dla domowników.
  • „Suche powietrze” - Prawda - bardzo często sytuacja ma miejsce w Polsce a zwłaszcza zimą, gdy powietrze jest mroźne i suche. Niektóre rekuperatory bardzo mocno wysuszają powietrze. W nowym domu jest to nawet pożądane, aby ściany i podłogi odparowały, ale gdy już zostaną wysuszone to zaczyna nam bardziej zależeć na odzyskiwaniu tej wilgoci z powietrza. Suche powietrze jest mało przyjemne do oddychania a dodatkowo, bakterie i wirusy dłużej i agresywniej zachowują się tam gdzie jest sucho. Wiedzą coś o tym alergicy!

Warto mieć na uwadze ten aspekt wybierając rekuperator. Należy również pamietać, że nawet najlepsze rekuperatory z odzyskiem wilgoci mogą nie wystarczyć w domu z mocno wysuszonym powietrzem.

Zadzwoń - pomożemy!

Ecomax - Ekspert, któremu możesz zaufać. Z nami o nic nie musisz się martwić! Zadzwoń - pomożemy!:
52 307 60 32   Infolinia

lub napisz: