Kup na raty

Rekuperacja a środowisko ‑ wpływ odzyskiwania ciepła z wody szarej

11 Wrzesień 2020

Dziś w artykule piszemy o tym, jak poprawa energooszczędności budynków publicznych przez użycie rekuperacji wpływa i może wpłynąć na nasze środowisko.

Rekuperacja a środowisko - wpływ odzyskiwania ciepła z wody szarej

 

Postęp cywilizacyjny, zwiększający się deficyt wody na świecie (więcej w tym temacie znajdziecie w naszym artykule: Jak oszczędzać wodę) oraz inne czynniki - zmuszają nas do oszczędności energii i innych materiałów. Dzięki postępowi technicznemu powstają ciągle nowe, inteligentne systemy wykorzystujące energię odnawialną. Ich celem jest dostarczanie nam energii przy jednoczesnym zmniejszeniu jej kosztów. Zwiększa się też świadomość ludzi i coraz większą popularnością cieszą się zintegrowane systemy takie jak pompy ciepła, fotowoltaika czy właśnie rekuperacja. Dlatego dziś w artykule piszemy o tym, jak poprawa energooszczędności budynków publicznych przez użycie rekuperacji wpływa i może wpłynąć na nasze środowisko.

Rekuperacja a gospodarka o obiegu zamkniętym

Aby poprawić energooszczędność budynku należy zwrócić uwagę na kilka elementów już przy projektowaniu instalacji rekuperatora - np. na temperaturę i ilość ścieków. Jak podają Olga Orynycz i Karol Tucki w swoim artykule, w krajach Unii Europejskiej co roku odzyskuje się około 1 miliard m3 ścieków - liczba ta może wzrosnąć nawet do 6,6 miliarda m3 do 2025 roku. Ten przewidywany wzrost ma być efektem wejścia rozporządzenia o gospodarce o obiegu zamkniętym - której główną ideą jest zmniejszenie wykorzystywania zasobów naturalnych poprzez maksymalizację wykorzystywania odzyskanej wody np. w publicznych obiektach pływackich. Ma to nie tylko zmniejszyć wykorzystanie wody (czyli bronić przed niedoborem zasobów), ale też chronić firmy przed zwiększającymi się kosztami z tym związanymi. Rekuperacja jest doskonałym rozwiązaniem na te problemy - może odciążyć nadmiernie eksploatowane zasoby wodne. Ciągle jednak nie wykorzystujemy w pełni możliwości, które daje, stąd Unijne próby zwrócenia uwagi na potencjał czerpiący w gospodarce cyrkulacyjnej. Jest to szczególnie ważna kwestia w naszym kraju - jak podają Orynycz i Tucki, w Polsce jest trzy razy mniej wody niż średnio w Europie. Dlatego tak ważne jest, aby rozwijać i promować w Polsce systemy rekuperacji.

Korzyści rekuperacji wody dla środowiska i finansów w skali gospodarstwa domowego

Mimo tego, że rekuperacja nie wykorzystuje jeszcze swojego pełnego potencjału w Polsce, na naszym rynku dostępne jest wiele modeli systemów do odzyskiwania ciepła z wody szarej. Rekuperatory wody to urządzenia, które możesz zamontować nie tylko w budynkach użytku publicznego, jak baseny, pralnie, szpitale itd, ale także w gospodarstwie domowym. Tutaj doskonale sprawdzają się rekuperatory ZYPHO dostępne w naszej ofercie - w swoim artykule docenili je również Orynycz i Tucki[1]. Autorzy podkreślają w tekście to, że dzięki takiemu systemowi, czteroosobowa rodzina może rocznie otrzymać nawet 1200 kWh zaoszczędzonej energii! Zbliża nas to do wymagań domu zero emisyjnego (jest to potwierdzone niemieckim certyfikatem Passive House) i to niewysokim kosztem. Rekuperatory Zypho w sklepie Ecomax kosztują bowiem od 2,5 tysiąca do 4,5 tysiąca złotych - inwestycja ta zwraca się bardzo szybko - nawet po 1,5-2 latach!

Wpływ rekuperacji na środowisko

A czym właściwie jest dom zeroemisyjny i co to znaczy, że pewne produkty są potwierdzone certyfikatem Passive House?

Czym jest dom zeroemisyjny i certyfikat Passive House

Dom zeroemisyjny, to energooszczędny budynek pasywny, przyjazny człowiekowi i środowisku. Do jego budowy wykorzystuje się surowce i materiały w racjonalny sposób a sam dom zaopatrza w systemy energooszczędne (bo jego ideą są minimalne wydatki na energię), takie jak fotowoltaika czy właśnie odzysk ciepła z wody szarej. Domy pasywne muszą spełniać bardzo rygorystyczne wymagania dotyczące zarówno projektu jak i konstrukcji. Nawet drzwi i okna w takim domu powinny mieć odpowiednie certyfikaty potwierdzające jego pasywność. Dzięki tej oszczędności ograniczamy niekorzystny wpływ na środowisko, a budynek sam w sobie gwarantuje wysoki komfort i jakość użytkowania domownikom. A niemiecki certyfikat Passive House, przyznawany przez Passive house Institute potwierdza, że dany produkt (jak np. rekuperatory Zypho) nadaje się do zastosowania w domu pasywnym. Aby otrzymać taki dokument, muszą być spełnione 3 kryteria:

  1. roczny wskaźnik zapotrzebowania na ciepło dla ogrzewania max. 15 kWh/(m2a) lub zamiennie moc grzewcza max. 10 W/m2,
  2. roczny wskaźnik zapotrzebowania na energię pierwotną max 120 kwh/(m2a) na ogrzewanie, przygotowanie cwu, energię gospodarstwa domowego, prąd obsługi, oświetlenie, obsługę innych systemów (bramy, domofony, itd.),
  3. wynik testu szczelności max. n50=0,6h.[Cytat - źródło: 2]

Pełne kryteria otrzymania certyfikatu Passive House można też zobaczyć w źródle.[3]

 

Źródła:

  1. O. Orynycz, K. Tucki: Technology Management Leading to a Smart System Solution Assuring a Decrease of Energy Consumption in Recreational Facilities, 2020.
  2. Procedura Certyfikacji Budynków Pasywnych mieszkalnych wg kryteriów Passive House Institute (PHI). Dostęp online 09.2020 http://ceph.pibp.pl/wp-content/uploads/Procedura%20certyfikacji%20wg%20kryteriow%20PHI.pdf
  3. Certified Passive House - Certification criteria for residential Passive House buildings. Dostęp online 09.2020: https://passiv.de/downloads/03_certfication_criteria_residential_en.pdf

Najczęściej zadawane pytania

Jak działa rekuperator do wody ZYPHO?

  • Zasada działania rekuperatorów ZYPHO jest bardzo podobna do tej w rekuperatorach powietrznych: ciepłe, wychodzące na zewnątrz powietrze ogrzewa nam wymiennik, który z kolei dogrzewa nam zimne, świeże powietrze wchodzące do środka.
  • Natomiast w rekuperatorach wodnych działa to następująco: ciepła, brudna woda, która spływa nam do kanalizacji nagrzewa wymiennik, który znajduje się wewnątrz urządzenia i podgrzewa nam zimną czystą wodę, która dociera do baterii już jako wstępnie dogrzana. Tym samy zmniejszając nasze zużycie CO2.

 

 

Ile prądu pobiera rekuperator ZYPHO?

  • NIC! Rekuperatory ZYPHO nie pobierają prądu, ponieważ działają bez żadnego zasilania. Wystarczy mieć dostęp do bieżącej gorącej wody, aby urządzenie mogło sprawnie odzyskiwać ciepło z wody szarej.

Czy woda w rekuperatorze ZYPHO się miesza - czysta z brudną?

  • Nie, ponieważ wody w rekuperatorze nie mają możliwości się ze sobą spotkać. Zimna, czysta woda przepływa od zewnętrznej strony wymiennika, natomiast brudna szara, ciepła spływa do kanalizacji od środka wymiennika.

 

Zadzwoń - pomożemy!

Ecomax - Ekspert, któremu możesz zaufać. Z nami o nic nie musisz się martwić! Zadzwoń - pomożemy!:
52 307 60 32   Infolinia

lub napisz: