Kup na raty

Rekuperacja w bloku ‑ czy oszczędne, pasywne osiedla w Polsce są możliwe? Jakie systemy zastosować w mieszkaniu w celu oszczędności?

15 Grudzień 2021

W dzisiejszych czasach świadomość wpływu naszych codziennych działań i wyborów, ze względu na ilość zużywanej energii oraz ekologię ulega zwiększeniu.

W ten nurt świetnie wpisuje się rekuperacja wody, jak i rekuperacja powietrza. Ponadto, energia elektryczna i cieplna ciągle drożeją, dlatego naturalne jest, że szukamy sposobów ograniczania kosztów. 

Rekuperacja w bloku - czy oszczędne, pasywne osiedla w Polsce są możliwe? Jakie systemy zastosować w mieszkaniu w celu oszczędności?

 

Pomagamy odzyskać ciepło z odpływającej ciepłej wody, oraz z powietrza. 

 

Tutaj przeczytasz o rekuperacji powietrza w mieszkaniach i apartamentach.

 

Na czym polega rekuperacja wody?

  • To proste - urządzenie jakim jest rekuperator wody, np. marki Zypho, ze zużytej przez nas ciepłej wody (np. podczas prysznica.) odzyskuje ciepło - energię grzewczą.
  • Woda ma jedną z najwyższych wartości ciepła właściwego – oznacza to, że trzeba dostarczyć bardzo dużo energii (kosztów), aby wodę podgrzać, stąd to właśnie woda najczęściej zasila nasze kaloryfery. Mimo iż bardzo wolno traci ona energię, to jednak po wpadnięciu do kanalizacji, bezpowrotnie ją tracimy.
  • Da się temu zaradzić stosując rekuperator Zypho. 

 

Poniżej schematy zysków przy użytkowaniu rekuperatora do wody PIPE 65 i bez rekuperatora.  

* już niedługo wchodzą na rynek jeszcze bardziej wydajne rekuperatory. 

Wielkość zbiornika wody o pojemności 180 litrów wraz z pompą ciepła.

 

Zasada jego działania jest naprawdę prosta, tak samo jak montaż urządzenia.

  1. Rekuperator, poza kanałem łączącym odpływ z kanalizacją, posiada dwa przyłącza. Tuż przy jego końcu (od lewej) dostarczamy zimną wodę, natomiast z drugiej strony odbieramy już ciepłą podgrzaną, która może wrócić do baterii, bojlera lub pompy ciepła.
  2. Zimna woda płynie swoim kanałem i nie miesza się z ciepłą zużytą wodą.

 

Wielkość zbiornika wody o pojemności 150 litrów.

Oszczędność korzystania z rekuperatora Zypho wynika z tego, że nie trzeba już podgrzewać wody z poziomu 9-12 °C, a można cieszyć się nią po procesie ogrzania w trzech wariantach: na poziomie ok. 24, 28 lub 33°C, w zależności od wyboru rekuperatora.

I tak jak widać na załączonym powyżej obrazku, zamiast średnio dwóch i pół kąpieli możemy w tej samej cenie odbyć 5,3 kąpieli. Kąpiel jest czynnością pierwszej potrzeby, zatem rekuperator Zypho to niezawodny sposób na oszczędności, także w mieszkaniu w bloku!

Obejrz zasadę działania rekuperatora PIPE 65 


Producent podaje, że czteroosobowa rodzina może się liczyć z oszczędnością wynoszącą rocznie aż:

  • 1252 kWh w małym poziomym urządzeniu
  • 2629 kWh w najbardziej wydajnym pionowym modelu PiPe 75.
  • Obliczenia prezentują się poniżej.


Dla gospodarstwa domowego dla wszytskich dostępnych modeli :

rekuperacja w bloku

 

Dla jednego bloku przy zastosowaniu małego rekuperatora poziomego IZI 40:

rekuperacja w bloku czy to możliwe

Dla całego osiedla przy modeli IZI 40:

osiedla pasywne

Dla całej Warszawy przy modelu IZI 40:

pasywne osiedla

Jak oszczędzać ciepło na osiedlu? Widząc te ogromne oszczędności można zauważyć, że używanie rekuperatorów jest korzystne nie tylko dla Ciebie, ale także dla środowiska. Zmniejszenie zużycia ciepłej wody oznacza bowiem zmniejszenie zużycia paliw, których normalnie potrzebowalibyśmy do jej ogrzania. Samo urządzenie natomiast nie potrzebuje zasilania ani nawet instalacji silnika - do jego działania potrzebny jest tylko przepływ bieżącej wody.


Ważna informacja: Firma Zypho sprzedawała swoje rekuperatory na zachodnim rynku europejskim pod markami takimi jak: BAXI, Kohler Mira oraz EasyDrain już od 1999 roku.

 

Rekuperator w bloku w prysznicu

Przykład montażu rekuperatora dużego, pionowego pod łazienką na piętrze.


 

Rekuperator do wody ZYPHO iZi 30 pod brodzik (pod odpływ liniowy jest taki sam rekuperator, bez syfonu brodzikowego).

 

Zalety i korzyści rekuperatora wody w bloku i domu

Przejdźmy więc do konkretów - jakie są zalety rekuperacji wody? Poniżej lista najważniejszych atutów wynikających z odzysku wody szarej:

  • zmniejszenie kosztów pozyskania ciepłej wody - Twoje rachunki mogą zmaleć nawet o 67%, zależnie m.in. od wybranego modelu rekuperatora i liczby osób korzystających z instalacji. Przy ogrzewaniu gazowym, olejowym, elektrycznym, pompie ciepła i systemie solarnym, może to być duża oszczędność kosztów ogrzewania. Oszczędność jest też ogromna w przypadku miejsc publicznych takich jak baseny, siłownie, hotele, czy inne, w których mamy choćby dużą liczbę pryszniców. Jeśli jesteś właścicielem takiego miejsca lub planujesz budowę, naprawdę warto zapoznać się z tym systemem,
  • rekuperatory wody to doskonała inwestycja, która szybko się zwraca. Przyjmuje się, że dla czteroosobowej rodziny może to trwać tylko 1,5 roku - oczywiście to również zależy od modelu urządzenia,
  • rekuperatory to sposób na dogrzanie wody - nie musisz więc martwić się problemem „braku ciepłej wody”, gdyż dzięki nim będzie jej nawet 67% więcej! Przy najprostszym z możliwych podłączeń, tylko do baterii prysznica, 
  • brak zasilania elektrycznego - o czym wspomnieliśmy już wcześniej. To bardzo duża zaleta rekuperatora, bowiem nie generuje żadnych innych, ukrytych kosztów. Do jego działania nie ma potrzeby podłączania urządzenia pod żadne źródło energii, gdyż wystarczy tylko przepływ bieżącej wody. Jest to naprawdę ekologiczne rozwiązanie, bez drugiego dna,
  • wydłużony czas kąpieli - np. rekuperator Zypho P65 pionowy pozwala na przedłużenie czasu prysznica nawet trzykrotnie,
  • rekuperatory dostępne w ofercie Ecomax są również certyfikowane jeśli chodzi o bakterie - nie musisz się ich obawiać! Chronią przed bakteriami Legionella, częstymi w instalacjach wodnych. Są one prawdziwą zmorą miejsc publicznych (hoteli, basenów, czy nawet szpitali!), więc poprawne zaprojektowanie i wykonanie instalacji ciepłej wody to konieczność,
  • różnorodność modeli i zastosowań - różne modele rekuperatorów wody różnią się od siebie m.in. ceną, możliwościami, sposobem montażu. Na pewno znajdziesz więc dla siebie ten, który najlepiej będzie odpowiadał Twoim potrzebom. 

 

Rekuperacja powietrza w bloku - czy to możliwe?

Rekuperacja powietrza może być zastosowana nie tylko w domach, ale także w dużych budynkach mieszkalnych. To wentylacja mechaniczna pozwalająca na jednoczesny odzysk ciepła, dodatkowo z oczyszczaniem powietrza, co pozwala cieszyć się jego wysoką jakością niezależnie od pory roku. Ponownie warto zaznaczyć, że rekuperacja może być montowana również w bloku (i to nie tylko nowym), choć obecnie takie rozwiązania stosuje się przede wszystkim na tzw. osiedlach pasywnych, budowanych w celu odzyskiwania maksymalnej ilości energii. 

Rekuperacja w bloku jest więc możliwa, choć aby ją zamontować, koniecznie trzeba zadbać o zgodę zarządcy budynku. Dopiero kolejnym etapem może być dobór jednostki wentylacyjnej, o odpowiednio dobranej wydajności. Doskonale sprawdzi się do tego celu rekuperator okap AHU 200 SLIM, idealny do pracy na mniejszym metrażu. 
Jeśli natomiast chodzi o montaż takiego urządzenia, to zazwyczaj będzie to kuchnia , w której dodatkowo będzie sufit podwieszany (pozwala to na łatwe doprowadzenie przewodów nawiewnych i wywiewnych jak również czerpni i wyrzutni). 

Tutaj przeczytasz o rekuperacji powietrza w mieszkaniach i apartamentach.

 

  • Obejrz krótki film jak montujemy rekuperację w zamieszkałym budynku wraz z wykończeniem. 

Najczęściej zadawane pytania

Czy można zrobić rekuperację w domu zamieszkałym?

  • Tak, jednak wiąże się to z remontem mieszkania lub domu.
  • Mamy do wyboru opcje:
    • Jeśli nie ma przeciwskazań to instalujemy centralę wentylacyjną ścienną lub sufitową.
    • Drugim bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wybór rekuperatora zintegrowanego w okapie kuchennym - zapewnia nam skuteczne pozbywanie się oparów z gotowania. Jest niewidoczny na codzień, dzięki zabudowie w szafce kuchennej, oraz gwarantuje nam skuteczną wentylację w domu.
    • Jeśli nie mamy możliwości montażu żadnej z opcji powyżej, na pomoc przychodzą rekuperatory de-centralne. Urządzenia, które można montować robiąc przewiert przez ścianę. Znajdziesz je również w naszej ofercie.

Jaka rekuperacja w domu pasywnym?

  • Dużą popularnością w domach pasywnych cieszą się rekuperatory z wymiennikami obrotowymi, które zapewniają niski stopień mieszania strumieni powietrza.
  • Rekuperacja w domu pasywnym powinna być też oszczędna pod względem zużycia prądu. Warto zwrócić więc uwagę na fakt, ile energii pobiera rekuperator oraz czy można wybrać wariant bardziej efektywny pod tym względem.

Ile kosztują filtry do rekuperatora?

  • Ceny filtrów mogą wahać się między 30zł, a nawet 300zł i więcej za sztukę.
  • Na cenę mają wpływ:
    • poziom filtracji pyłków i drobinek określanej w skali PM,
    • powierzchnia filtra,
    • jakość materiału filtrującego,
    • przepustowość przepływu powietrza jaki zapewnia materiał filtracyjny.

 

  • Porównując ceny filtrów, sprawdź ich jakość i powierzchnie!
  • Być może kupując tańszy filtr będziesz zobligowany do wymiany go 2x, a może nawet 3x częściej, niż w przypadku droższego filtru o dużej powierzchni.

Czy jestem w stanie samodzielnie zamontować urządzenie ZYPHO?

  • TAK! Do zamontowania instalacji Zypho wcale nie potrzeba pomocy specjalisty. Można wykonać to samodzielnie, ponieważ montaż takiego rekuperatora jest bardzo prosty - ówcześnie doradzamy jednak skontaktować się z nami, w celu otrzymaniu instrukcji, aby zrobić to prawidłowo.

Ile prądu pobiera rekuperator ZYPHO?

  • NIC! Rekuperatory ZYPHO nie pobierają prądu, ponieważ działają bez żadnego zasilania. Wystarczy dostęp do bieżącej gorącej wody, aby rekuperator mógł sprawnie odzyskiwać ciepło z wody szarej.

Czy będę mieć zimną wodę pod prysznicem jeśli zamontuję ZYPHO?

  • TAK! Woda zimna jest dogrzewana tylko w momencie kiedy korzystamy z bieżącej ciepłej wody.

Czy mogę wykonać instalację samemu?

  • Nie zalecamy wykonywania rekuperacji samemu.
  • Jednakże jeśli jesteś fachowcem w innej dziedzinie i nie straszne ci są prace monterskie + masz do pomocy kogoś, kto również w takich pracach czuje się jak ryba w wodzie, to czemu nie? Czasami bywa tak, że nawet lepiej zdecydować się na własny montaż, niż zlecać to fachowcowi, który sporadycznie wykonuje takie systemy i nastawy central wentylacyjnych. Reasumując, jeśli chciałbyś zaoszczędzić i nie straszna ci praca montera, to możesz przeprowadzić montaż samodzielnie. Pamiętaj tylko, aby zadbać o dobry bilans powietrza, aby móc później w pełni korzystać ze swojego systemu rekuperacji.

Czy rekuperator obrotowy nie redukuje wilgoci skoro oddaje wilgoć?

  • Pomimo tego, że rekuperator z wymiennikiem obrotowym najlepiej oddaje nam wilgoć z powietrza, to być może w twoim domu będzie bardzo sucho.
  • Wymiennik obrotowy w najkorzystniejszych warunkach oddaje do 90% wilgoci z powietrza, a jeśli go odpowiednio ustawimy to będzie szybko i skutecznie usuwał wilgoć z pomieszczeń.
  • Nieodpowiedni dobór rekuperatora, będzie również skutkował ciągłym osuszaniem powietrza, trudniej jest zimą odzyskiwać wilgoć jak pozbywać się jej podczas innych pór roku.

Czy można zrobić rekuperację w domu zamieszkałym?

  • Tak, jak najbardziej. Jednym bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wybór rekuperatora zintegrowanego w okapie kuchennym - zapewnia nam skuteczne pozbywanie się oparów z gotowania. Jest niewidoczny na codzień, dzięki zabudowie w szafce kuchennej, oraz gwarantuje nam skuteczną wentylację w domu.

Jaka rekuperacja w domu pasywnym?

  • Dużą popularnością w domach pasywnych cieszą się rekuperatory z wymiennikami obrotowymi, które zapewniają niski stopień mieszania strumieni powietrza.
  • Rekuperacja w domu pasywnym powinna być też oszczędna pod względem zużycia prądu. Warto zwrócić więc uwagę na fakt, ile energii pobiera rekuperator oraz czy można wybrać wariant bardziej efektywny pod tym względem.

Czy ochłodzę dom dzięki rekuperacji i nie będę już potrzebować klimatyzacji?

  • Najlepsze rekuperatory potrafią obniżać temperaturę powietrza nawiewanego w ciągu dnia o kilka stopni. W nocy poprzez bypass, rekuperator będzie wtłaczał świeże powietrze z zewnątrz, które jest chłodniejsza, niż to w domu - tym samym nieznacznie obniży jego temperaturę. Dla niektórych osób możliwe, że będzie to wystarczało (np. tych co mają bardzo dobrą izolację budynku), lecz dla innych będzie to za mało. Za pomocą rekuperacji nie jesteśmy w stanie schłodzić domu jak przy pomocy klimatyzacji.
Zadzwoń - pomożemy!

Ecomax - Ekspert, któremu możesz zaufać. Z nami o nic nie musisz się martwić! Zadzwoń - pomożemy!:
52 307 60 32   Infolinia

lub napisz: