Kup na raty

Ile energii pobiera rekuperator powietrza?

18 Kwiecień 2022

Rekuperatory mają być urządzeniami pozwalającymi na oszczędności, przede wszystkim długoterminowo. Do działania same jednak potrzebują energii elektrycznej. Powstaje więc kluczowe pytanie, ile prądu zużywa rekuperator powietrza, od czego dokładnie to zależy i czy należy bać się historii o dużym zużyciu prądu przez rekuperator ?

Ile energii pobiera rekuperator powietrza?

 

Rekuperator równa się oszczędność

Zanim zajmiemy się konkretnymi kalkulacjami i tym, ile prądu pobiera rekuperator to warto zaznaczyć, że urządzenie to -  choć pobiera energię - w ciągu swojej pracy od razu gwarantuje oszczędność.

Rekuperatory powietrza pozwalają bowiem na odzysk ciepła z powietrza zużywanego, które jest z budynku wywiewane. Dlatego też pomimo zużywania prądu przez system, tak naprawdę od razu można liczyć na oszczędności związane z mniejszymi rachunkami za ogrzewanie. Ma to znaczenie obecnie, gdy koszty ogrzewania rosną i to znacząco.

Jeśli chcesz na pewno czuć świeże powietrze w domu po zamontowaniu rekuperacji a przy tym nie martwić się historiami o hałasie rekuperacji lub dużym zużyciem prądu przez twój sprzęt, skontaktuj się z nami.

Pamiętaj: instalację możesz zrobić samemu według naszych wytycznych. Napisz lub zadzwoń. 

Infolinia: 523 076 032  

Wyślij e‑mail:biuro@ecomax.pl 

 

Ile prądu pobiera rekuperator?

Ile realnie prądu pobiera rekuperator? Aby móc przeanalizować dane w tym zakresie niezbędne jest posiadanie trzech danych takich jak:

 • moc rekuperatora [W],
 • czas pracy [h]
 • koszt 1kWh [zł].

Średnia cena za 1 kWh w Polsce w 2022 roku wynosi 0,77 zł, ( uwaga, już niedługo ta cena będzie ważna tylko do 2000kWh/R), dlatego właśnie tę kwotę będziemy brać pod uwagę w przypadku dokonywania obliczeń. W rozważaniach uwzględnimy m.in. nowoczesny rekuperator ENSY InoVent 400 dostępny w naszej ofercie, który może oczywiście pracować w różnych trybach, czyli z wydatkiem powietrza na poziomie 30, 50 oraz 100 proc. Jak będzie wyglądał pobór energii przez ten rekuperator?

Przedstawiamy wyniki w tabeli:

Ile prądu zużywa rekuperator - tabela

Przykład był robiony na bilansie, gdzie nawiew był 380m3/h i wywiew 380m3/h . Zatem rekuperator ścienny InoVent 400 ma maksymalny wydatek przy sprężu 200 Pa wynoszący 410 m3/h. Zatem model 400 pracowałaby na 92,68% swojej mocy generując koszt jak w tabeli powyżej

Uważaj: firmy zwykle podają wartości przy sprężu 100Pa, co wygląda korzystniej.

Natomiast rekuperator ścienny Ensy InoVent 700 o wydatku powietrza 840/840 (nawiew i wywiew) przy sprężu 200 Pa pracowałaby na 47,50% swojej mocy generując koszt jak w tabeli.

 1. Rocznie zaoszczędzimy dzięki temu około 350 zł. Zyski prawdopodobnie będą jednak jeszcze wyższe, ponieważ opłaty za prąd wciąż będą rosnąć.
 2. Należy pamiętać że oprócz niższych kosztów energii, też wyższy odzysk ciepła będzie generował stałe, większe oszczędności. 
 3. Uwaga: Nie zawsze taki przykład jak ten powyżej będzie właśnie tak korzystny. Jeśli zależy Ci na tym żeby było tak jak sobie właśnie wyobrażasz, lepiej skontaktuj się z nami. 

Trzeba mieć na uwadze, że urządzenie InoVent 400 ma wydatek maksymalny (100 Pa) 470 m³/h, przez co nadaje się do średnich domów. Jeśli metraż będzie większy, wówczas urządzenie będzie działało dłuższy czas w wyższym trybie poboru mocy, co będzie wiązać się ze znacznie wyższymi wydatkami na prąd. W takiej sytuacji warto rozważyć zakupienie rekuperatora o wyższej pojemności, który będzie pracował bardziej oszczędnie wykorzystując tylko część mocy. Albo pogodzić się z tym faktem.

Jak widać, zużycie prądu przez rekuperator Ensy InoVent 700 jest mniejsze w każdym z trybów, oprócz najwyższego. Jeśli więc urządzenie to będzie pracowało tylko w połowie swojej mocy, roczne oszczędności związane ze zużyciem prądu będą oscylować w granicach 637,42-290,04 zł (w porównaniu z modelem Ensy InoVent 400).

Po raz kolejny widać więc, jak istotny jest prawidłowy dobór rekuperatora. Urządzenie niedopasowane wydajnością do budynku będzie przez długi czas pracowało w trybie najwyższego wydatku, zużywając tym samym większe ilości prądu (może być tym samym głośne).

Z naszego bloga dowiesz się też, czym jest rekuperator ścienny oraz jakie są jego atuty.

Warto więc zastanowić się, czy nie zainwestować więcej w sprzęt:

 1. pobierający mniej prądu (bo pracujący w niskim zakresie swojej mocy przez dłuższy czas)
 2. tym samym generującym większy odzysk ciepła
 3. i do tego jeszcze zapewni więcej spokoju, niższe obroty = mniej hałasu - pamiętaj, nie tylko jakość rekuperatora ma znaczenie, ale i sposób zaprojektowania instalacji !.

 

Ile prądu pobiera rekuperator

Warto mieć na uwadzę także to, że rekuperatory z wymiennikiem przeciwprądowym generują 2-3 razy większe opłaty zwłaszcza w okresach zimowych, jak i innych miesięcy, w których temperatura dzienna jest poniżej 7 stopni Celsjusza. Dzieje się tak, gdyż pracują w nich grzałki, które muszą zapewnić wymiennikowi odpowiednią temperaturę pracy, bez tego wymiennik zamarza. W przypadku naszych rekuperatorów obrotowych można je pozostawić z wyłączoną grzałką, w temperaturze -15, a nawet - 20 stopni Celsjusza i tychże kosztów dodatkowych nie musimy ponosić. 

Wciąż nie przekonują Cię zalety rekuperacji? Przeczytaj też nasz post rekuperacja czy warto i dowiedz się, jakie są konkretne powody, dla których inwestycja w taki system to doskonałe rozwiązanie.

Jak używać rekuperatora w sposób optymalny, aby pobierał jak najmniej prądu?

Rekuperator powinien oczywiście pracować bez przerwy (wyjątki to prace remontowe), ale w sposób optymalny. Urządzenia te pracują więc w trzech trybach:

 • na pierwszym biegu - to najmniejsza wydajność, którą zaleca się m.in. nocą lub wtedy, gdy domowników nie ma w budynku,
 • na drugim oraz trzecim biegu - moc optymalna w czasie normalnej eksploatacji.

W ciągu dnia tak naprawdę rekuperatory działają więc w różnych trybach, co skutkuje różnicami w zakresie miesięcznego oraz rocznego zużycia energii. Wszelkie obliczenia są więc przybliżone, a dobór rekuperatora powinien mieć miejsce po dogłębnej analizie dokonanej przez specjalistów w tym zakresie, którzy dobiorą sprzęt idealnie do potrzeb domowników.

W tym tekście wskazaliśmy, ile prądu zużywa rekuperator w ciągu roku. Zawsze trzeba jednak mieć na uwadze, że wpływ na to ma tak naprawdę szereg różnych czynników, w tym to, w jakim trybie działa rekuperator, a także ile powietrza musi być oczyszczonego. Na szybkość zwrotu z inwestycji wpływa dodatkowo to, ile kosztowało samo urządzenia oraz dodatkowe elementy. Sprawdzisz je w naszym tekście pt. ”Koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła 2022”.

Najczęściej zadawane pytania

Jak często wymieniać filtry w rekuperatorach?

 • To zależy. Według naszego doświadczenia – osoby, które mieszkają w miejscach, gdzie powietrze jest stosunkowo czyste wymieniają je raz do roku. Natomiast osoby, które mieszkają w miejscach, gdzie powietrze jest znacznie bardziej zanieczyszczone, powinny wymieniać filtry raz na pół roku, a nawet i częściej! Wymiana filtrów w rekuperatorze jest bardzo ważna! Zanieczyszczone filtry bardzo źle wpływają na powietrze. Nie warto czyścić filtrów – chyba, że są mocno brudne i po ich odkurzeniu będą pracowały tylko do momentu jak najszybszego zakupu i wymiany na nowe, oryginalne filtry.

Czy mogę kupić i zamontować tańsze zamienniki oryginalnych filtrów do rekuperatora?

 • Nie zalecamy. Stosowanie zamienników niesie za sobą ryzyko uszkodzenia jednostki rekuperatora, a nawet całkowitą utratę gwarancji! Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzyć się w oryginalne filtry u swojego autoryzowanego serwisanta. Rekuperatory z funkcją odczytywania jakości powietrza, mogą przy nieoryginalnych filtrach źle odczytywać wskaźniki naszego powietrza, co może doprowadzić do niepoprawnego funkcjonowania urządzenia, a tym samym do pogorszenia jakości powietrza.

W jakim celu niektóre marki stosują wysokiej jakości filtry na wyciągu powietrza z domu, przecież w domu jest czysto?

 • W domu (tym bardziej bez odkurzacza centralnego), w słoneczne dni, bez wysiłku zobaczymy wszystko, co unosi się w naszym powietrzu. Wszystkie te zanieczyszczenia trafiają na filtr, który zabezpiecza wymiennik ciepła przed wciągnięciem ich z naszego domu. Zanieczyszczony wymiennik wpływa na gorszą sprawność odzysku ciepła i może spowodować ryzyko awarii sprzętu.

Czy rekuperator należy serwisować?

 • W celu utrzymania gwarancji i sprawnego działania urządzenia, powinno się korzystać z przeglądów serwisowych przynajmniej podczas trwania gwarancji (5lat). Po wygaśnięciu okresu gwarancyjnego należy dbać o czystość wszystkich elementów wewnątrz urządzenia, jak i zewnętrznych we własnym zakresie.
Zadzwoń - pomożemy!

Ecomax - Ekspert, któremu możesz zaufać. Z nami o nic nie musisz się martwić! Zadzwoń - pomożemy!:
52 307 60 32   Infolinia

lub napisz: