Kup na raty

Rekuperacja w starym domu

19 Maj 2022

Montaż rekuperacji to domena zazwyczaj budynków nowych, w których wykonanie takiej instalacji jest tańsze oraz łatwiejsze. Rekuperacja w starym domu również jest jednak możliwa, przy czym wiąże się z pewnymi ograniczeniami oraz możliwą, wyższą ceną. O czym trzeba w tej sytuacji pamiętać i z czym będą wiązać się czynności instalacyjne? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Rekuperacja w starym domu

 

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w starym domu - kiedy instalować?

Ze względu na fakt, że kanały rekuperacji montuje się w ścianach, instalację rekuperacji w starym domu najlepiej zaplanować na czas gruntownego remontu. Prace tego typu wciąż będą jednak wymagające, przede wszystkim ze względu na fakt umiejscowienia różnego rodzaju instalacji pod tynkiem. W takiej sytuacji używa się wykrywaczy przewodów, dzięki czemu sprawdza się, w których miejscach są one poprowadzone. Pomimo tego wciąż trzeba zachować dużą dozę ostrożności, aby nie doprowadzić do ich uszkodzenia. Inwestorzy muszą też przygotować się na gruntowne porządki związane z kuciem ścian, które jest wymagane do poprowadzenia kanałów do rekuperacji.

Trzeba mieć też świadomość, że montaż rekuperatora w starym domu najczęściej nie może być wykonany tak, jak miałoby to miejsce w budynku w stanie surowym. Wynika to właśnie z poprowadzenia innych instalacji, co ogranicza np. umiejscowienie kanałów wentylacyjnych. W wielu aspektach trzeba więc pójść na kompromisy. Pomimo tego wciąż warto zdecydować się na montaż, bowiem w starszych domach rekuperacja również ma wiele praktycznych zalet, oczywiście o ile zostanie prawidłowo wykonana.

 

Zobacz sam, że montaż rekupratora w zamieszkałym domu jest możliwy!

 

Poprawiamy jakość powietrza w domach i lokalach.

Zgłoś się po darmową konsultację! Napisz a odpowiemy lub oddzowonimy.

Napisz Wiadomość

Jakie rekuperatory montuje się w starszych domach?

Jakie rekuperatory montuje się w starszych domach?

Rekuperacja w starym budynku musi być oczywiście odpowiednio dobrana. W domach już zamieszkałych najczęściej montuje się sufitowe rekuperatory powietrza. Nierzadko są one także umieszczane na podłodze na poddaszu lub strychu, dla większej wygody użytkowania całej instalacji. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem są rekuperatory w okapach kuchennych. W przypadku tych ostatnich pełnią one funkcję właśnie rekuperacji, ale też wydajnego okapu.

Z naszego tekstu pt. ”Czy rekuperator można podłączyć do okapu?” dowiesz się też, jakie są główne zalety tego rozwiązania oraz na co zwrócić uwagę, żeby to faktycznie razem mogło funkcjonować razem.

W starym domu, czy mieszkaniu bez instalacji sprawdzi się doskonale rekuperator ścienny Zen Air 150! Obejrzyj filmik i sprawdź dlaczego!


Dlaczego warto zamontować rekuperator w starszym domu?

Choć związane są z tym konkretne wyzwania, to rekuperator zdecydowanie warto zainstalować również w starszym budynku. Jeśli instalacja zostanie wykonana w sposób profesjonalny, wówczas można liczyć na takie zyski jak:

  1. Czystość powietrza, a przez to lepsze wysypianie się, rzadsze bóle głowy i ogólnie znacząco lepsze samopoczucie na co dzień,
  2. Szybsze wentylowanie pomieszczeń, dla większego komfortu przebywania,
  3. Zmniejszenie kosztów ogrzewania,
  4. Brak uciążliwych insektów od wiosny do jesieni,
  5. Brak zaduchu w pomieszczeniach,
  6. Brak wilgoci mogącej powodować powstawanie szkodliwej dla zdrowia pleśni.
Dlaczego warto zamontować rekuperator w starszym domu

Cena rekuperacji w starszym domu

Cena rekuperacji w starszym domu

Poza bałaganem związanym z remontem, trzeba być gotowym także na to, że cena rekuperacji w starym domu będzie wyższa. Jest to związane przede wszystkim z koniecznością wykonania bardziej kompleksowych prac związanych z kuciem ścian, a także bardzo dobrym przemyśleniem projektu rekuperacji. Wszystko po to, aby instalacja działała możliwie jak najbardziej niezawodnie, choć z pewnymi ograniczeniami, na które muszą być przygotowani monterzy zajmujący się instalacją całego systemu.

Sprawdź też koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w 2022 roku i dowiedz się, co wpływa na wydatki na taki montaż.

Rekuperacja w starym domu jest jak widać możliwa, choć w wielu przypadkach rzeczywiście jest ona wyzwaniem. Należy więc odpowiednio zaplanować jej termin, najlepiej na kompleksowy remont, który warto wykonać w domu w tym samym czasie. Wykonanie instalacji będzie bowiem skutkowało koniecznością przeprowadzeniu wielu zmian, w tym m.in. odmalowania ścian. Zdecydowanie więc warto połączyć te czynności.


Pamiętaj: w naszej ofercie również dostępne są rekuperatory de-centralne.

Jeśli nie będzie u ciebie możliwości zamontowania jednostki centralnej, nawet takiej jak ta w okapie kuchennym czy montowana na suficie, to zawsze można pomyśleć o rekuperatorze de-centralnym. Ten typ rekuperatora nie wymaga dużych remontów, stosuje się go wszędzie tam, gdzie są ograniczenia do zamontowania choćby prostej instalacji wentylacyjnej. Rekuperator montuje się na ścianie i przewierca otwór lub otwory na zewnątrz budynku:

  1. AHR 160 PRO
  2. Mitsubishi VL-100
  3. HRV 125 Basic

Infolinia
52 307 60 32

Chcesz dowiedzieć się więcej o wentylacji mechanicznej w starym domu?
Koniecznie się z nami skontaktuj!

Pamiętaj: w naszej ofercie również dostępne są rekuperatory de-centralne.

 

Zobacz jak montujemy i wykańczamy rekuperację w domach zamieszkałych

Najczęściej zadawane pytania

Czy rekuperacja zapobiega zawilgoceniu pomieszczeń i powstawaniu grzyba?

  • Tak, odpowiednio wykonana wentylacja powietrza, zapobiega powstawaniu zawilgocenia ścian i miejsc newralgicznych, a poźniej chorobotwórczego grzyba.

Czy można zrobić rekuperację w domu zamieszkałym?

  • Tak, jednak wiąże się to z remontem mieszkania lub domu.
  • Mamy do wyboru opcje:
    • Jeśli nie ma przeciwskazań to instalujemy centralę wentylacyjną ścienną lub sufitową i rozprowadzamy instalację.
    • Drugim bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wybór rekuperatora zintegrowanego w okapie kuchennym - zapewnia nam skuteczne pozbywanie się oparów z gotowania. Jest niewidoczny na codzień, dzięki zabudowie w szafce kuchennej, oraz gwarantuje nam skuteczną wentylację w domu, ale jest do tego potrzebna prosta instalacja.
    • Jeśli nie mamy możliwości montażu żadnej z opcji powyżej, na pomoc przychodzą rekuperatory de-centralne. Urządzenia, które można montować robiąc przewiert przez ścianę. Znajdziesz je również w naszej ofercie.

Czy mogę mieć rekuperację w mieszkaniu w bloku?

  • TAK! Można zamontować rekuperator pod sufitem lub rekuperator w okapie. Jeśli jednak, na żaden z nich nie możemy sobie pozwolić z pomocą przychodzą rekuperatory decentralne, które montujemy w danym pomieszczeniu, w którym chcemy mieć wymianę powietrza.

Czy montowanie rekuperatora decentralnego ma sens?

  • Rekuperacja decentralna to nie to samo co profesjonalna wentylacja mechaniczna, ale jak najbardziej pomaga w wentylowaniu pomieszczeń i obniżeniu poziomu wilgoci.

Czy rekuperatory decentralne zredukują nadmiar wilgoci w pomieszczeniach?

  • Tak, rekuperatory redukują nadmiar wilgoci, poprzez wentylację pomieszczeń w budynku.

Ile rekuperatorów decenralnych muszę zamontować w swoim domu?

  • To zależy jak duży jest dom, zwykle jeden rekuperator decentralny jest montowany na jedno pomieszczenie. Przy pomieszczeniach o większej powierzchni, zalecamy nawet dwa rekuperatory decentralne dla uzyskania większej wentylacji.

Czy przy rekuperacji decentralnej będę mieć świeże powietrze bez konieczności otwierania okien?

  • Jakość powietrza napewno będzie lepsza, ale trzeba wziąć po uwagę specyfikację urządzenia - na ile metrów sześciennych jest przystosowane jedno urządzenie do działania.

PLUSY MONTAŻU REKUPERATORA W starym domu?

  • Redukcja w kosztach ogrzewania do 30%.
  • Świeże powietrze bez konieczności otwierania okien.
  • Eliminacja "martwych punktów", tzn. miejsc gdzie powietrze stoi.
  • Odpowiednio wykonana wentylacja powietrza, zapobiega powstawaniu zawilgocenia ścian i miejsc newralgicznych, a poźniej chorobotwórczego grzyba.

Jakie mogą być minusy montażu rekuperatora w starym domu?

  • Jednym z minusów montażu rekuperatora w starym domu, może być konieczność przeprowadzenia remontu generalnego.
  • Trzeba podkuć ściany, aby puścić instalacje rur.
Zadzwoń - pomożemy!

Ecomax - Ekspert, któremu możesz zaufać. Z nami o nic nie musisz się martwić! Zadzwoń - pomożemy!:
52 307 60 32   Infolinia

lub napisz: