Kup na raty

Rekuperacja z klimatyzacją ‑ czy warto?

20 Kwiecień 2022

Rekuperacja i klimatyzacja mają na celu gwarantować domownikom komfort. Ich zasada działania jest jednak różna, stąd też wielu inwestorów zastanawia się, czy w przypadku montażu rekuperacji tak naprawdę warto ponosić kolejny koszt i decydować się na klimatyzację. Jak wygląda to od strony praktycznej oraz o czym w tym przypadku należy pamiętać? Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółów w tym zakresie.

Rekuperacja z klimatyzacją - czy warto?

 

...

Najważniejsze różnice pomiędzy rekuperacją a klimatyzacją

Rekuperatory powietrza to urządzenia mające na celu wymianę powietrza zużytego i nawiewanie świeżego oraz czystego, a wszystko to z jednoczesną oszczędnością energii. Jeśli natomiast chodzi o klimatyzację, to celem jej działania schładzanie powietrza, aby było ono przyjazne dla użytkowników pod względem temperatury oraz wilgotności. Efekt montażu tego typu sprzętów jest więc nieco inny, choć jak się okazuje, praca rekuperacji jest zdecydowanie bardziej złożona. W praktyce bowiem rekuperacja to również schładzanie powietrza w okresie letnim poprzez by-pass o 2-3oC.

Rekuperacji i klimatyzacji nie należy też ze sobą mylić, co jest niestety częstym błędem popełnianym przez laików. Zasada działania tych urządzeń jest bowiem znacząco inna.

Poprawiamy jakość powietrza w domach i lokalach.

Zgłoś się po darmową konsultację! Napisz a odpowiemy lub oddzowonimy.

Napisz Wiadomość

Rekuperacja z klimatyzacją - czy warto je łączyć?

Jak najbardziej można to łączyć i rekuperatory dostępne w Ecomax są kompatybilne z markami premium klimatyzacji. Zaletą takiego rozwiązania może być przede wszystkim to, że tym samym rekuperator będzie w sposób równomierny rozprowadzał temperaturę po pomieszczeniach. Prawidłowo dobrana oraz zamontowana klimatyzacja będzie więc dobrze współpracować z rekuperatorem i zapewniać komfort w okresie letnim, który jest kluczowy zwłaszcza wtedy, gdy domownicy przebywają dużo czas w pomieszczeniach lub np. pracują z domu. Oczywiście montaż klimatyzacji to dodatkowy koszt, choć właśnie ze względu na komfort w okresie letnim często warto go ponieść.

...

Klimatyzacja a suche powietrze w domu

Wadą klimatyzacji może być natomiast to, że powietrze we wnętrzach stanie się zbyt suche. Będzie to niejednokrotnie prowadzić do łatwiejszego zapadania na infekcje i dłuższego utrzymywania się patogenów we wnętrzach. Tutaj funkcję regulatora może pełnić właśnie rekuperacja z wbudowanym higrostatem, która będzie kontrolować poziom wilgotności w pomieszczeniach.

Najlepiej sprawdzi się do tego celu wymiennik obrotowy, który utrzymuje ten parametr na najwyższym możliwym poziomie, dzięki możliwości zwrotu wilgoci, co pozwoli uniknąć szybkiemu przesuszania powietrza. Pojawia się więc kolejny argument, że rekuperację zdecydowanie warto łączyć z klimatyzacją, przy czym wentylacja mechaniczna odgrywać będzie w tym przypadku rolę nadrzędną i regulującą.

Więcej dowiesz się z artykułu pt. “Suche powietrze w domu a rekuperacja”, dzięki któremu sprawdzisz, jak wybrać wymiennik pozwalający na utrzymanie idealnego poziomu wilgotności w domu, bez ryzyka większej zapadalności na infekcje górnych dróg oddechowych.

Rekuperacja i klimatyzacja rzeczywiście mogą dobrze ze sobą współpracować i jest jak widać kilka istotnych powodów, dla których warto to robić. Jednym z kluczowych jest to, że połączenie klimatyzacji i rekuperacji zapobiega przed nadmiernym wysuszeniem powietrza w domu oraz gwarantuje domownikom idealny komfort przebywania we wnętrzach o każdej porze roku. Jeśli więc chcesz zdecydować się na takie połączenie, to koniecznie skorzystaj z usług sprawdzonej firmy, która w odpowiedni sposób dobierze do siebie te urządzenia i pokaże, jak w prawidłowy sposób je eksploatować.

...

Zobacz jak codziennie pomaga w utrzymaniu porządku automatyczny zsyp na pranie Laundry JET

Najczęściej zadawane pytania

Czy mogę mieć rekuperację w mieszkaniu w bloku?

  • TAK! Można zamontować rekuperator pod sufitem lub rekuperator w okapie. Jeśli jednak, na żaden z nich nie możemy sobie pozwolić z pomocą przychodzą rekuperatory decentralne, które montujemy w danym pomieszczeniu, w którym chcemy mieć wymianę powietrza.

Czy ochłodzę dom dzięki rekuperacji i nie będę już potrzebować klimatyzacji?

  • Najlepsze rekuperatory potrafią obniżać temperaturę powietrza nawiewanego w ciągu dnia o kilka stopni. W nocy poprzez bypass, rekuperator będzie wtłaczał świeże powietrze z zewnątrz, które jest chłodniejsze, niż to w domu - tym samym nieznacznie obniży jego temperaturę. Dla niektórych osób możliwe, że będzie to wystarczało (np. tych co mają bardzo dobrą izolację budynku), lecz dla innych będzie to zbyt mało. Za pomocą rekuperacji nie jesteśmy w stanie schłodzić domu tak jak przy pomocy klimatyzacji.

Czy rekuperacja zapobiega zawilgoceniu pomieszczeń i powstawaniu grzyba?

  • Tak, odpowiednio wykonana wentylacja powietrza, zapobiega powstawaniu zawilgocenia ścian i miejsc newralgicznych, a poźniej chorobotwórczego grzyba.

Ile kosztuje rekuperacja?

  • Rekuperacja jest jak samochód, nie ma określonej ceny. Oferty dla domu o powierzchni 150m2 mogą wahać się nawet pomiędzy 15 tyś do 50 tyś a może i więcej.
  • Otrzymane oferty różnią się zwykle ceną, aby wiedzieć czy oferta jest dobra sprawdź:
    • Jaki rekuperator został zaproponowany.
    • Jakie zaproponowane urządzenie ma komponenty wewnątrz urządzenia. Rodzaj wymiennika, jakość, marka wentylatorów, jakość wentylatorów. Nie zawsze zamontowany w urządzeniu wentylator renomowanej firmy jest faktycznie tym, którym producent się szczyci.
    • Jakie rury i kształtki do ułożenia rekuperacji są w otrzymanej ofercie.
    • Ile kanałów do każdego punktu zamierza położyć dany wykonawca.
    • Jakie średnice kanałów i skrzynek wybrał.
    • Czy elementy są z uszczelkami czy bez.
    • Czy rozdzielacze są już w wygłuszeniem czy żywa blacha albo plastik.
    • Czy w wycenie są już tłumiki a jak tak to jakiej produkcji.
    • Czy w wycenie są już czerpnie i wyrzutnie oraz anemostaty a jeśli tak to jakiej jakości.
    • Ile rozdzielaczy powietrza jest przewidziane do wykonania instalacji.
    • Czy w wycenie jest podłączenie i ustawienie rekuperatora i wiele innych.

Jakie mogą być minusy rekuperacji, czyli co słyszeli klienci i czego się boją?

  • „Suche powietrze” - Prawda - bardzo często sytuacja ma miejsce w Polsce a zwłaszcza zimą, gdy powietrze jest mroźne i suche. Niektóre rekuperatory bardzo mocno wysuszają powietrze. W nowym domu jest to nawet pożądane, aby ściany i podłogi odparowały, ale gdy już zostaną wysuszone to zaczyna nam bardziej zależeć na odzyskiwaniu tej wilgoci z powietrza. Suche powietrze jest mało przyjemne do oddychania a dodatkowo, bakterie i wirusy dłużej i agresywniej zachowują się tam gdzie jest sucho. Wiedzą coś o tym alergicy!

 

  • Warto mieć na uwadze ten aspekt wybierając rekuperator. Należy również pamietać, że nawet najlepsze rekuperatory z odzyskiem wilgoci mogą nie wystarczyć w domu z mocno wysuszonym powietrzem.

 

  • „Dmuchanie po plecach czyli mocny strumień podmuchu z anemostatów nawiewnych” - Prawda - tu również winę może mieć bilans lub projekt. Najprościej mówiąc: jeśli mamy mało kanałów nawiewnych, to powietrze które chcemy dostarczyć, będzie chciało się wepchnąć właśnie tym co ma do dyspozycji. Czyli jeśli rozprężymy mu lekko trasę którą ma do pokonania, np. poprzez dodanie dodatkowej rury, większej średnicy czy dodatkowego punktu nawiewnego i wywiewnego to będzie mu lżej dostać się do środka i będzie tłoczone wolniej. To sprawi, że podmuch straci na swojej silne i będzie wystarczająco komfortowe dla domowników.
Zadzwoń - pomożemy!

Ecomax - Ekspert, któremu możesz zaufać. Z nami o nic nie musisz się martwić! Zadzwoń - pomożemy!:
52 307 60 32   Infolinia

lub napisz: