Porady i wskazówki
Kup na raty
Jaki odkurzacz przemysłowy wybrać?
27 Wrzesień 2022

Jaki odkurzacz przemysłowy wybrać?

Odkurzacze przemysłowe oraz do działalności usługowej muszą mieć kilka cech, aby spełniały swoją rolę w wymagających warunkach. Okazuje się, że wiele zalet w tym zakresie mają zwłaszcza warianty centralne, które cechują się doskonałą wydajnością i praktycznością. Jak wybrać taki odkurzacz przemysłowy? Na jakie czynniki koniecznie zwrócić uwagę? Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółowych informacji na temat tych urządzeń.

 

Rola odkurzaczy przemysłowych

Takie urządzenia mają kilka zadań do zrealizowania. Oczywiście głównym celem jest to, aby różnego rodzaju linie produkcyjne i zakłady pracy były utrzymane w idealnej czystości. Wszystko to dla wygody pracowników oraz ich zdrowia, a także z dbałości o sprzęt i maszyny. Takie systemy niejednokrotnie wykorzystywane są również do odzyskiwania materiałów w cyklu produkcyjnym po to, aby móc ponownie z nich skorzystać i tym samym sporo zaoszczędzić. To jednak cecha głównie odkurzaczy centralnych, które takie pozostałości dostarczają w jedno miejsce, z którego materiały mogą zostać ponownie przetransportowane na linie produkcyjne.

Odkurzacze przemysłowe wykorzystywane są też podczas trudnych prac (np. finalnego sprzątania po remoncie) ważne więc, aby były wygodne do użytkowania przez ekipę. Chodzi tutaj zwłaszcza o to, aby ich użytkowanie nie było męczące i eksploatujące pod względem fizycznym.

Warto montować je również w obiektach takich jak pensjonaty, hotele, pływalnie i biurowce, aby dbać w nich o idealną czystość i tym samym komfort klientów oraz gości.

Jaki odkurzacz przemysłowy będzie najlepszy?

Okazuje się, że doskonałym wyborem jeśli chodzi o odkurzacze przemysłowe są warianty centralne. Same w sobie mają one wiele zalet, dlatego sprawdzają się nie tylko w domu, ale też we wspomnianych już wcześniej obiektach takich jak biura czy hotele. Odkurzacze centralne to przede wszystkim wysoka skuteczność sprzątania oraz wygoda użytkowania, dzięki brakowi konieczności noszenia i transportowania ciężkich urządzeń oraz niepraktycznych kabli i przedłużaczy. Warto także wspomnieć o bardzo niskim ryzyku awarii związanym z użytkowaniem takiego sprzętu, co także przemawia za zastosowaniem takiej technologii.

jaki odkurzacz przemysłowy wybrać

Oczywiście w warunkach przemysłowych ważne jest też to, aby odkurzacz był możliwie jak najbardziej bezobsługowy. Doskonale sprawdzą się do tego celu centralne odkurzacze wodne, które są bezobsługowe oraz gwarantują dużą i przy tym stałą moc wciągania. Nie trzeba też w ich przypadku wymieniać zbiornika.

Przykładem urządzenia z tej serii jest Aqua Matic 550. To dwusilnikowa jednostka o mocy aż 3500 W, która może obsługiwać nawet do 30 gniazd ssących (to idealna opcja np. do małego obiektu wypoczynkowego). Co bardzo ważne, jest oszczędna pod względem zużycia energii elektrycznej i to na poziomie od 30 do nawet 70 proc. Obecnie to bardzo ważny czynnik w dobie tak dużych wydatków na prąd, zwłaszcza w taryfach biznesowych.

jaki odkurzacz przemysłowy

Warto wspomnieć też o serii Izzy, czyli cyklonicznych odkurzaczach centralnych. Tutaj na szczególną uwagę zasługuje model Aspilusa IZZY 600 Split dedykowany do powierzchni nawet do 1200m2. Co ważne, pozwala on na odkurzanie jednocześnie w dwóch punktach, co stanowi bardzo wygodne rozwiązanie dla kilkuosobowej ekipy sprzątającej przedsiębiorstwa. Model ten to także sprawdzona jednostka firmy Domel, której silniki zostały zastosowane w ponad 250 mln urządzeń na świecie potwierdzając tym samym ich wysoką jakość.

Oczywiście do większych fabryk i zakładów przemysłowych niezbędne będą jeszcze bardziej efektywne urządzenia i systemy zaprojektowane stricte do tego typu obiektów. Warto w tym zakresie konsultować się ze specjalistami.

Odpowiedź na pytanie, jaki odkurzacz przemysłowy lub do działalności usługowej wybrać, to tak naprawdę wiele różnych odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa decydującego się za takie urządzenie. Z naszej strony polecamy oczywiście odkurzacze centralne, które wyróżniają się wysoką wydajnością oraz pozwalają na bardzo dokładne sprzątanie, zwłaszcza w biurach, pensjonatach i hotelach.

Najczęściej zadawane pytania

Ile muszę wydać pieniędzy, aby kupić dobry odkurzacz centralny - czy jest odkurzacz, który byście polecili?

 • To zależy od wielu czynników, oraz co rozumiemy przez słowo „dobry” - jaka jest powierzchnia budynku i czy wybór padł na tradycyjna instalację, czy system z wężami chowanymi w ścianach. W przypadku gdy instalacja nie jest zbyt mocno rozbudowana i rozległa to optymalnym wyborem może być odkurzacz Aspilusa IZZY 400 za 4249.00 zł netto, który wyposażony jest w europejski silnik domel 1900W z trójstopniową turbiną o bardzo dużej mocy.

Czym się sugerować podczas wyboru odkurzacza centralnego - mocą silnika czy siłą ssania?

 • Siła ssania nie zawsze odzwierciedla prawdziwy potencjał odkurzacza - niektórzy producenci dokonują pomiarów różnymi sposobami, w zależności od średnicy rur możemy uzyskać różną wartość pomiarów. Dlatego my, przykładamy większą wagę do mocy silnika - podobnie to wygląda jak przy wyborze samochodów osobowych.

Jaki jest najlepszy odkurzacz dla alergików?

 • Wszystkie odkurzacze centralne są dobre dla alergików, ponieważ kurz od chłodzenia silnika, oraz pyłki typu PM1 nie krążą po domu.
 • Najlepszym rozwiązaniem dla alergików będzie odkurzacz centralny Aquamatic, ponieważ:
  • nie wymaga opróżniania zbiornika pełnego śmieci i kurzy w tym roztoczy
  • nie wymaga czyszczenia filtra

Jak często opróżniać zbiornik na nieczystości w odkurzaczu centralnym?

 • Najlepiej opróżniać zbiornik na nieczystości, kiedy zapełni się on do połowy - łatwiej to kontrolować, gdy posiada się przeźroczysty zbiornik. Zazwyczaj zapełnienie zbiornika do połowy, zajmuje od 6 do 8 miesięcy. Nie warto czekać, aż zbiornik zapełni się w całości, ponieważ może to skutkować obniżeniem sprawności chłodzenia silnika odkurzacza.

Jak często wymieniać filtr w odkurzaczu centralnym?

 • To zależy od rodzaju filtra w odkurzaczu. Papierowe filtry należy wymieniać co roku, natomiast filtry z powłoką teflonową lub goretex’ową nie trzeba wymieniać co roku, wystarczy wypłukać i pozostawić do wyschnięcia - te filtry są wielokrotnego użytku, ale trzeba pamiętać o stosowaniu się do karty gwarancyjnej producenta.

Co mam zrobić jak zapcha się instalacja odkurzacza centralnego?

 • Jeśli mamy możliwość skontaktowania się z lokalnym ekspertem, najlepiej jest zgłosić jemu problem, aby nam sprawdził instalacje. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości to:
  •  Sprawdzić wąż do odkurzania lub rurę teleskopową, czy nic tam nie utknęło.
  •  Odpiąć odkurzacz od instalacji i sprawdzić czy odkurzacz ciągnie, jeśli tak to można sprawdzić rury które są bezpośrednio podłączone, czy nic tam nie zostało.
  • Zdjąć odkurzacz po czym podłączyć go, następnie zaciągać powietrze w odwrotnym kierunku od gniazda, czy nic nam się nie zaklinowało.
  • Jeżeli to nie pomogło to można użyć żmijki do np. do kanalizacji.
  •  Jeśli nic z powyższych nie działa to należy skontaktować się z ekspertem.
Zadzwoń - pomożemy!

Ecomax - Ekspert, któremu możesz zaufać. Z nami o nic nie musisz się martwić! Zadzwoń - pomożemy!:
52 307 60 32   Infolinia

lub napisz: