Kup na raty

Korzyści z rekuperacji wody na siłowniach, basenach, w szpitalach

28 Styczeń 2021

Na naszym blogu pisaliśmy już na temat wpływu rekuperacji wody na środowisko ‑ z tego artykułu mogliście się dowiedzieć, jakie są korzyści z niej płynące w skali gospodarstwa domowego. Przypominamy ‑ rekuperator wody sprawia, że czteroosobowa rodzina może rocznie oszczędzać nawet 1200 kWh energii! Są to dane z referatu z Uniwersytetu Ochrony Środowiska, całość źródeł znajdziecie w pierwszym artykule.

Korzyści z rekuperacji wody na siłowniach, basenach, w szpitalach

 

Skoro rekuperacja wody może powodować takie oszczędności dla małej rodziny, to może warto zastanowić się, jak duży odzysk wody możemy otrzymać na siłowniach, basenach, szpitalach czy w innych tego typu budynkach, gdzie korzystający z nich ludzie nie liczą przecież czasu pod prysznicem? Jakie inne korzyści rekuperacji wody są ważne w tego typu budynkach?

Jak duży odzysk na siłowniach, basenach, szpitalach daje rekuperacja wody?

Przy kombinacji podłączenia rekuperatora i do prysznica i do zbiornika na ciepłą wodę można odzyskać nawet do 77% ciepła. Nazywamy to “sprawnością” (Efficiency) - dlatego koniecznie sprawdzaj te dane wybierając rekuperator.

Według danych z raportu Deloitte, w 2018 roku w Polsce 2,99 mln Polaków (7,9% członków naszego społeczeństwa) było członkami klubów fitness - to o 2,7% więcej niż w roku 2017, co pokazuje, że trend “na bycie fit” nie mija. Klubów fitness, w 2018 roku w Polsce było 2700.1 Oczywiście nie każdy korzysta z prysznica na miejscu, załóżmy, że połowa użytkowników nie. Oczywiście nie każdy chodzi też do klubu codziennie, więc musimy to także wziąć pod uwagę. Ale załóżmy (w wielkim uproszczeniu, bo niestety nie doszukaliśmy się statystyk tego typu), że codziennie w jednym, średniej wielkości klubie kąpie się 100 osób. A następnie policzmy, ile więc tu już wody można zaoszczędzić. ;) 

Jeśli 4 osobowa rodzina oszczędza 1200 kWh energii rocznie, to przy takich 100 osobach dziennie to oszczędność 30 000 kWh energii rocznie!

Każdy właściciel klubu fitness, siłowni, basenu, czy szpitala wie, ile płaci za ogrzewanie wody. Może więc warto pomyśleć o oszczędnościach - nie tylko w portfelu, ale także środowiska?

Holenderska Certyfikacja KIWA potwierdza oszczędności płynące z rekuperacji wody

KIWA to jeden z najbardziej znanych globalnie (działa w 40 krajach na całym świecie, głównie w Europie, Azji i Ameryce Łacińskiej) instytutów, zajmujących się certyfikacją, kontrolą, testowaniem, szkoleniem i doradztwem produktów, usług, procesów, systemów i pracowników. Działają w wielu różnych segmentach rynku, począwszy od budownictwa i zaopatrzenia w energię, po wodę pitną, opiekę zdrowotną, żywność, rolnictwo itd. 

Przebadała ona oraz w marcu 2020 roku wydała certyfikat dla urządzeń rekuperacji Zypho. Sprawdzili:

Oto wnioski badań:

Korzyści rekuperacji wody na siłowniach, basenach, w szpitalach2

 

KIWA gwarantuje że przy najprostszym podłączeniu - czyli bezpośrednio do prysznica, baterii lub podłączając rekuperator Zypho do zbiornika na wodę ciepłą odzyskujemy w zależności od wybranego modelu od 30% ciepła nawet do 65% - co jest ilością ogromną, zwłaszcza dla takich dużych budynków jak siłownie, hotele, szpitale, czy baseny.

Również niemiecki certyfikat Passive House, potwierdza sprawność rekuperatora Zypho IZI 403 - jest to najczęściej montowany w domach jednorodzinnych model. 

 

Badanie i korzyści nowego modelu, o najwyższej sprawności PIPE 75 

Rekuperatory wody a bakterie Legionella

Bakterie Legionella, powodujące legionellozę (zwaną potocznie chorobą legionistów) - zakaźną, ciężką chorobę dróg oddechowych, były kiedyś prawdziwą zmorą publicznych sieci wodociągów, rurociągów, studni, basenów czy innych zbiorników. Jednak w ostatnich latach, kontrola nad Legionellozą mocno zwiększyła się. Między innymi dlatego, we wszystkich miejscach publicznych należy mieć certyfikat potwierdzający, że woda tych bakterii nie posiada. 

Restrykcyjna, holenderska organizacja TNO, potwierdziła swoim certyfikatem, że dzięki używając rekuperatorów wody ZYPHO, nie grożą nam bakterie Legionella.4To dodatkowy powód, aby rozważyć instalację rekuperatorów w miejscach takich jak siłownie, baseny, czy szpitale. 

 

Jak widać, nie tylko oszczędność jest korzyścią użycia rekuperatorów w budynkach użytku publicznego. Warto przemyśleć ich instalację, która może być doskonałą inwestycją. Jeśli jesteś zainteresowany tematem, ale masz jakieś pytania - zapraszamy do kontaktu! Chętnie porozmawiamy na ten temat.

 

Źródła:

1. https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/press-releases/articles/blisko-3-miliony-polakow-korzysta-z-klubow-fitness.html# 

2. https://mijn.bcrg.nl/media/20201574GKTPWB.pdf

3. https://database.passivehouse.com/en/components/details/heat_recovery/zypho-zypho-izi-40-1605sr00

4. https://www.technea.nl/wp-content/uploads/2017/07/tno_rapport_douche_wtw_is_legionella_veilig6.pdf 

Najczęściej zadawane pytania

Jak działa rekuperator do wody ZYPHO?

  • Zasada działania rekuperatorów ZYPHO jest bardzo podobna do tej w rekuperatorach powietrznych: ciepłe, wychodzące na zewnątrz powietrze ogrzewa nam wymiennik, który z kolei dogrzewa nam zimne, świeże powietrze wchodzące do środka.
  • Natomiast w rekuperatorach wodnych działa to następująco: ciepła, brudna woda, która spływa nam do kanalizacji nagrzewa wymiennik, który znajduje się wewnątrz urządzenia i podgrzewa nam zimną czystą wodę, która dociera do baterii już jako wstępnie dogrzana.

 

Czy w rekuperatorze ZYPHO mogą być bakterie Legionelli?

  • NIE! W rekuperatorze ZYPHO nie mają możliwości pojawić się żadne bakterie - jest to poparte certyfikatami TNO `(Holenderska Organizacja Zastosowań Nauki) oraz Europejskiej Grupy Roboczej ds. Zakażeń Legionelli. Woda odpływająca nigdy nie pozostaje w urządzeniu przez długi czas, ponieważ konstrukcja gwarantuje jej całkowite odprowadzenie pod koniec każdego użycia prysznica.

Czy rekuperatory ZYPHO mogą być przeznaczone do użytku przez obiekty publiczne?

  • Rekuperatory ZYPHO są dla wszystkich! Nasze rekuperatory może zamontować każdy, zarówno placówki i miejsca publiczne jak również osoby prywatne w domach i mieszkaniach.

Czy będę mieć zimną wodę pod prysznicem jeśli zamontuję ZYPHO?

  • TAK! Woda zimna jest dogrzewana tylko w momencie kiedy korzystamy z bieżącej ciepłej wody.

Czy woda w rekuperatorze ZYPHO się miesza - czysta z brudną?

  • Nie, ponieważ wody w rekuperatorze nie mają możliwości się ze sobą spotkać. Zimna, czysta woda przepływa od zewnętrznej strony wymiennika, natomiast brudna szara, ciepła spływa do kanalizacji od środka wymiennika.

Czy mogę mieć ZYPHO pod pralką lub zmywarką?

  • Nie. ZYPHO jest przewidziane do korzystania głównie pod prysznicem oraz w miejscach, gdzie mamy przepływ bieżącej wody, ponieważ tam mamy największy % odzysku ciepła.
Zadzwoń - pomożemy!

Ecomax - Ekspert, któremu możesz zaufać. Z nami o nic nie musisz się martwić! Zadzwoń - pomożemy!:
52 307 60 32   Infolinia

lub napisz: