Kup na raty

Bakteria Legionella ‑ czym jest, jakie objawy wywołuje i jak ją zwalczać?

30 Kwiecień 2021

Od momentu, kiedy w roku 1976 podczas spotkania weteranów American Legion doszło do zachorowania ponad 200 osób i śmierci 34 z nich legionelloza na stałe dołączyła do spisu chorób zakaźnych i jest rozpoznawalna pod nazwą choroba legionistów. Po tym wydarzeniu stwierdzono również, że ta sama bakteria była odpowiedzialna za grypopodobną epidemię w Pontiac nazwaną później gorączką Pontiac. Co to jest bakteria Legionella i jak ją zwalczyć?

Bakteria Legionella - czym jest, jakie objawy wywołuje i jak ją zwalczać?

 

Bakteria Legionella – co to jest?

Legionella to rodzaj bakterii, do której należy między innymi gatunek Legionella pneumophila odpowiedzialny w większości przypadków za występowanie choroby legionistów (ciężki przebieg) czy gorączki Pontiac (przebieg lżejszy, grypopodobny). Są to choroby układu oddechowego, a do infekcji dochodzi poprzez wdychanie zainfekowanego powietrza. Idealnymi warunkami do rozwoju Legionelli są miejsca wilgotne, ze stojącą wodą lub gleba.

Optymalna temperatura rozwoju bakterii to 35°C, a maksymalna, w której bakterie mogą przetrwać to 60°C[1]. Takie wymagania środowiskowe czynią zbiorniki na wodę, przewody klimatyzacyjne, baseny, SPA i inne instalacje z wodą ciepłą miejscami, gdzie potencjalnie bardzo łatwo o namnażanie Legionelli. Zwłaszcza instalacje w domach czy mieszkaniach są newralgicznymi punktami, gdzie statystyczna osoba ma największe szanse na kontakt z bakterią.

Legionella w wodzie - jakie są czynniki ryzyka?

Najważniejszymi czynnikami zwiększającymi ryzyko pojawienia się bakterii Legionella w wodzie są:

  • instalacje z brakiem lub małą cyrkulacją wody (np. ślepe zaułki sieci wodnej),
  • występowanie osadów wewnątrz rur, w których następuje wzmożone namnażanie się pałeczek bakterii i tym samym jest miejsce o ich najwyższym stężeniu.
  • osad pokrywający armaturę łazienkową może być siedliskiem bakterii Legionella - w przypadku, gdy znajduje się on np. na słuchawce prysznicowej ryzyko zainfekowania jest bardzo wysokie – woda pod prysznicem ma temperaturę w okolicach 38°C, w zamkniętej kabinie zaczyna ona parować, po czym tworzy się zawiesina w formie aerozolu. Jeżeli osad na armaturze był siedliskiem Legionelli szanse zainfekowania dróg oddechowych są wysokie.

legionella w wodzie

Objawy bakterii Legionella

Zakażenie bakterią Legionelli może przybierać dwie najczęstsze postacie. Pierwsza to gorączka Pontiac – przebieg choroby charakteryzuje się występowaniem ogólnego osłabienia organizmu, gorączki, bólu głowy i mięśni. Mogą się również pojawić zaburzenia układu pokarmowego w postaci nudności, biegunki i wymiotów. Choroba rozwija się od kilku godzin do 3 dni i samoistnie ustaje po kilku dniach.

Drugą postacią zakażenia jest choroba legionistów, która przebiegiem przypomina zapalenie płuc. Pierwsze objawy to ból głowy i mięśni, po jakimś czasie pojawia się wysoka gorączka, a następnie objawy ze strony układu oddechowego. Polegają one na silnym, suchym kaszlu, który stopniowo przechodzi w kaszel wilgotny, ze śluzowatą wydzieliną, która z czasem może być zabarwiony krwią.

Dodatkowo osoba zainfekowana często traci apetyt, doświadcza bólu w okolicy brzucha, towarzyszyć może jej senność, dreszcze, złe samopoczucie oraz zaburzenia w świadomości. Choroba może rozwijać się szybko i skutkować uszkodzeniem innych organów takich jak nerki czy serce. Czas inkubacji wynosi od 2 do 10 dni, a sam przebieg choroby legionistów może trwać nawet kilka tygodni [2].

Zwalczanie bakterii Legionella w praktyce

Jak wygląda zwalczanie Legionelli? Czy wystarczy usunąć np. osad, w którym bakterie Legionella się znajdują, żeby uniknąć problemów? Niestety nie jest to wystarczające rozwiązanie.

Jeżeli w instalacji wodnej zostały stworzone warunki sprzyjające rozwojowi Legionelli, to z dużym prawdopodobieństwem bakterie pojawią się tam ponownie. Rozwiązaniem problemu na stałe może być wyłącznie zmiana warunków panujących w instalacji wodnej.

Tutaj z pomocą przychodzą nowoczesne urządzenia, jakimi są rekuperatory wody ZYPHO. Korzyść z zastosowania takiego rozwiązania będzie dla domostwa podwójna – po pierwsze, rekuperator może zapewnić odzysk energii cieplnej ze zużytej już wody nawet w ilości 77%! To znacząco wpłynie na rachunki, ponieważ ciepło za które zapłaciliśmy, będzie mogło zostać wykorzystane ponownie.

bakteria legionella

Sprawdź zalety rekuperacji wody, zwłaszcza dla Twojego portfela.

Po drugie, ZYPHO posiada certyfikat potwierdzający, że korzystając z niego do rekuperacji wody, Legionella nie rozwinie się w instalacji. Aby dać taką gwarancję, system został stworzony z uwzględnieniem optymalnej temperatury dla rozwoju Legionelli czyli 35-40°C. Woda w instalacji jest utrzymywana w temperaturze nieprzekraczającej 25°C, co nie daje możliwości inkubacji bakterii. Woda jest podgrzewana szybko, np. w momencie brania prysznica, a po jego zakończeniu ciepło szybko jest oddawane.

Takie warunki pracy zapewniają przez znaczną większość czasu temperaturę w instalacji poniżej 25°C, jej wzrost jest miejscowy i krótkotrwały, a co za tym idzie instalacja jest skutecznie chroniona przed występowaniem i namnażaniem Legionelli [3].

Bakteria Legionella - podsumowanie

Aby trwale uniknąć zagrożenia wynikającego z kontaktu z pałeczkami Legionelli, warto rozważyć przyszłościowe i przyjazne dla środowiska rozwiązanie, jakim są rekuperatory wody ZYPHO, które nie tylko da nam tę gwarancję, ale również umożliwi ponowne wykorzystanie ciepła i obniży rachunki.

Czym jest Bakteria Legionella i jakie powoduje choroby

Zobacz także nasz wcześniejszy artykuł: Korzyści z rekuperacji wody na siłowniach, basenach, w szpitalach

Źródła:

  1. https://www.dbc.wroc.pl/Content/2238/PDF/18_Kolo.pdf
  2. https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/choroby/zakazenia-bakteryjne/162560,legionellozy
  3. https://www.technea.nl/wp-content/uploads/2017/07/tno_rapport_douche_wtw_is_legionella_veilig6.pdf

Najczęściej zadawane pytania

Czy woda w rekuperatorze ZYPHO się miesza - czysta z brudną?

  • Nie, ponieważ wody w rekuperatorze nie mają możliwości się ze sobą spotkać. Zimna, czysta woda przepływa od zewnętrznej strony wymiennika, natomiast brudna szara, ciepła spływa do kanalizacji od środka wymiennika.

Czy będę mieć zimną wodę pod prysznicem jeśli zamontuję ZYPHO?

  • TAK! Woda zimna jest dogrzewana tylko w momencie kiedy korzystamy z bieżącej ciepłej wody.

Czy muszę mieć dostęp rewizyjny ZYPHO?

  • Nie jest zalecany, ale dobrze jest go posiadać.

Jak działa rekuperator do wody ZYPHO?

  • Zasada działania rekuperatorów ZYPHO jest bardzo podobna do tej w rekuperatorach powietrznych: ciepłe, wychodzące na zewnątrz powietrze ogrzewa nam wymiennik, który z kolei dogrzewa nam zimne, świeże powietrze wchodzące do środka.
  • Natomiast w rekuperatorach wodnych działa to następująco: ciepła, brudna woda, która spływa nam do kanalizacji nagrzewa wymiennik, który znajduje się wewnątrz urządzenia i podgrzewa nam zimną czystą wodę, która dociera do baterii już jako wstępnie dogrzana.

Czy w rekuperatorze ZYPHO mogą być bakterie Legionelli?

  • NIE! W rekuperatorze ZYPHO nie mają możliwości pojawić się żadne bakterie - jest to poparte certyfikatami TNO `(Holenderska Organizacja Zastosowań Nauki) oraz Europejskiej Grupy Roboczej ds. Zakażeń Legionelli. Woda odpływająca nigdy nie pozostaje w urządzeniu przez długi czas, ponieważ konstrukcja gwarantuje jej całkowite odprowadzenie pod koniec każdego użycia prysznica.

Czy rekuperatory ZYPHO mogą być przeznaczone do użytku przez obiekty publiczne?

  • Rekuperatory ZYPHO są dla wszystkich! Nasze rekuperatory może zamontować każdy, zarówno placówki i miejsca publiczne jak również osoby prywatne w domach i mieszkaniach.
Zadzwoń - pomożemy!

Ecomax - Ekspert, któremu możesz zaufać. Z nami o nic nie musisz się martwić! Zadzwoń - pomożemy!:
52 307 60 32   Infolinia

lub napisz: