Kup na raty

Instalacja rekuperacji powietrza ‑ jak wygląda?

29 Lipiec 2022

W przypadku rekuperacji każdy etap ma znaczenie, od projektu, przez dobór urządzenia, aż po montaż. Jak jednak dokładnie powinien wyglądać montaż rekuperacji,  czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła tak, aby czerpać z systemu od razu jak największe korzyści i uniknąć problemów użytkowych? Serdecznie zachęcamy do lektury oraz poznania szczegółów w tym zakresie

Instalacja rekuperacji powietrza - jak wygląda?

 

Projekt podstawą sukcesu

Instalacja rekuperacji to tak naprawdę wypadkowa tego, jak został przygotowany projekt rekuperacji zawierający jej schemat. To w nim można znaleźć najważniejsze informacje o tym, jak mają być prowadzone kanały wentylacyjne, w jaki sposób ulokować anemostaty nawiewne i wywiewne, a także jak je zaizolować. Dodatkowo znajdują się w nim dane o bilansie powietrza, który opracowywany jest na podstawie projektu domu i konsultacji z klientem.

Taki plan powinien zawierać też informacje o tym, jakie elementy montażowe do rekuperacji zastosować, przy czym od razu warto zaznaczyć, że powinny być to części wysokiej jakości, pozwalające na bezproblemowe użytkowanie instalacji. Jeśli taki projekt został wykonany w sposób rzetelny i skrupulatny, doświadczona ekipa montażowa nie będzie miała problemów z instalacją wentylacji mechanicznej w prawidłowy sposób. 

Sprawdź również gotowe zestawy do montażu rekuperacji dostępne w naszej ofercie.

instalacja rekuperacji

Montaż rekuperacji krok po kroku

Pierwsze etapy pozwalające na późniejszą, łatwiejszą instalację przeprowadzane są już na etapie stanu surowego domu. Wówczas przygotowywane są przewierty przez stropy pod anemostaty, a także przejścia pod czerpnię i wyrzutnię. Oczywiście rekuperacja w starym domu jest możliwa, niemniej jednak jest bardziej skomplikowana i stawia przed monterami szereg ograniczeń. Dlatego też na rekuperatory najlepiej decydować się jeszcze na etapie projektu domu lub jego adaptacji, co pozwoli zastosować najskuteczniejsze rozwiązania.

Kolejny krok to instalacja kanałów wentylacyjnych oraz mocowanie kanałów rozdzielczych. Czynności te uzależnione są oczywiście od tego, jak mają przebiegać trasy, przejścia przez przegrody oraz gdzie zlokalizowane są punkty nawiewne i wywiewne.

Instalacja rekuperatora

Sercem całej instalacji jest oczywiście rekuperator. Jak dobrać rekuperator to pytanie, które trzeba sobie oczywiście zadać jeszcze na etapie projektowania całej instalacji, system musi być bowiem sprawny, pozwalać na skuteczny odzysk wilgoci, a także zapewniać niskie straty ciśnienia. Na tym etapie doboru warto wziąć też pod uwagę to, ile energii pobiera rekuperator oraz jakie urządzenie będzie tanie w eksploatacji, ale również wydajne. Odpowiedzi na te pytania można znaleźć również na naszym blogu.

Jeśli chodzi o to, gdzie zazwyczaj umieszcza się rekuperator, to najczęściej jest to poddasze albo kotłownia. W zależności od tego, jakie pomieszczenie zostanie wybrane, konieczny może okazać się również tłumik hałasu. Choć generalnie warto tak dobrać miejsce położenia rekuperatora, aby nie utrudniał on swoim funkcjonowaniem odpoczynku lub pracy.

Najczęstsze błędy przy instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Doświadczenie w montażu rekuperacji jest kluczowe, aby uniknąć różnego rodzaju błędów. Istotne znaczenie ma m.in. optymalna odległość czerpni od wyrzutni, która będzie zapobiegać zanieczyszczeniu powietrza (co najmniej 1,5 metra). W naszej ofercie nie trzeba o tym pamiętać, ponieważ są już zintegrowane czerpnio-wyrzutnie - co jest jak najbardziej prawidłowe i zgodne z obowiązującymi przepisami.

instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Kluczowe jest też prawidłowe zakończenie czerpni i wyrzutni. Powinny być one dobrane tak, aby nie doprowadzać do nadmiernych oporów w przepływie powietrza. Z tego też powodu zazwyczaj jest to rozmiar większy, aniżeli średnica króćców. Fachowcy będą dodatkowo pamiętać o prawidłowym sposobie prowadzenia kanałów wentylacyjnych instalacji. Niedopuszczalne jest m.in. krzyżowanie się kanałów, co może skutkować ich kolidowaniem również z innymi instalacjami. Chroni przed tym także odpowiedni projekt.

Jeśli szukasz ekspertów w zakresie montażu rekuperacji, to koniecznie się z nami skontaktuj i nigdy nie instaluj systemu na własną rękę. Z Ecomax zakupisz rekuperację wraz z instalacją, niezależnie od Twojego miejsca zamieszkania. Sprawdź, gdzie zlokalizowani są nasi partnerzy regionalni oraz skontaktuj się, aby uzyskać dodatkowe wskazówki.

 

Najczęściej zadawane pytania

Czy mogę wykonać instalację samemu?

  • Nie zalecamy wykonywania rekuperacji samemu.
  • Jednakże jeśli jesteś fachowcem w innej dziedzinie i nie straszne ci są prace monterskie + masz do pomocy kogoś, kto również w takich pracach czuje się jak ryba w wodzie, to czemu nie? Czasami bywa tak, że nawet lepiej zdecydować się na własny montaż, niż zlecać to fachowcowi, który sporadycznie wykonuje takie systemy i nastawy central wentylacyjnych. Reasumując, jeśli chciałbyś zaoszczędzić i nie straszna ci praca montera, to możesz przeprowadzić montaż samodzielnie. Pamiętaj tylko, aby zadbać o dobry bilans powietrza, aby móc później w pełni korzystać ze swojego systemu rekuperacji.

Czy rekuperator należy serwisować?

  • W celu utrzymania gwarancji i sprawnego działania urządzenia, powinno się korzystać z przeglądów serwisowych przynajmniej podczas trwania gwarancji (5lat). Po wygaśnięciu okresu gwarancyjnego należy dbać o czystość wszystkich elementów wewnątrz urządzenia, jak i zewnętrznych we własnym zakresie.

Czy mogę serwisować rekuperator samemu?

  • Podczas okresu gwarancyjnego producenci nie zezwalają na serwis urządzenia w swoim zakresie.
  • Po okresie gwarancyjnym, oczywiście jest to jak najbardziej możliwe.

Czy mogę kupić i zamontować tańsze zamienniki oryginalnych filtrów do rekuperatora?

  • Nie zalecamy. Stosowanie zamienników niesie za sobą ryzyko uszkodzenia jednostki rekuperatora, a nawet całkowitą utratę gwarancji! Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzyć się w oryginalne filtry u swojego autoryzowanego serwisanta. Rekuperatory z funkcją odczytywania jakości powietrza, mogą przy nieoryginalnych filtrach źle odczytywać wskaźniki naszego powietrza, co może doprowadzić do niepoprawnego funkcjonowania urządzenia, a tym samym do pogorszenia jakości powietrza.

Jak często wymieniać filtry w rekuperatorach?

  • To zależy. Według naszego doświadczenia – osoby, które mieszkają w miejscach, gdzie powietrze jest stosunkowo czyste wymieniają je raz do roku. Natomiast osoby, które mieszkają w miejscach, gdzie powietrze jest znacznie bardziej zanieczyszczone, powinny wymieniać filtry raz na pół roku, a nawet i częściej! Wymiana filtrów w rekuperatorze jest bardzo ważna! Zanieczyszczone filtry bardzo źle wpływają na powietrze. Nie warto czyścić filtrów – chyba, że są mocno brudne i po ich odkurzeniu będą pracowały tylko do momentu jak najszybszego zakupu i wymiany na nowe, oryginalne filtry.
Zadzwoń - pomożemy!

Ecomax - Ekspert, któremu możesz zaufać. Z nami o nic nie musisz się martwić! Zadzwoń - pomożemy!:
52 307 60 32   Infolinia

lub napisz: